Žralok mako

Seznámení se žralokem mako: Žralok mako, latinsky nazývaný Isurus oxyrinchus, je nejrychlejším druhem žraloka. Může dosáhnout rychlosti až 74 km/h. Vědci se domnívají, že žralok mako možná může dosáhnout rychlosti až 100 km/h. Jeho zuby jsou viditelné, i když je zavřená tlama. Mezi lety 1580 až 2007 bylo zaznamenáno v databáze ISAF 8 nevyprovokovaných útoků žraloka mako na člověka. Dva útoky byly fatální.

Jak je žralok mako ohrožený: Žralok mako je podle IUCN (mezinárodního svazu pro ochranu přírody) klasifikován jako ohrožený druh. Oragnizace Greenpaece zařadila žraloka mako na svůj červený seznam ohrožených mořských živočichů v roce 2010. Žralok mako je velmi často loven a prodáván v supermarketech, to je jeden z důvodů jeho ohrožení. Někteří, ale říkají, že nadměrný rybolov není pravda a že žralok mako není ohrožen. Většina si, ale myslí, že je ohrožen a musíme ho proto chránit.

Popis žraloka mako: Žralok mako je menší žralok, dlouhý je 2 - 2,9 m, někde se uvádí i 3,2 - 3,8 m. Vážit může mezi 60-400 kg. Největší samec, který byl kdy zaznamenán měřil 4, 02 m a vážil 454 kg. Největší samice vážila 794 kg a měřila 3, 96 m. Tento druh žraloka je velmi mrštný. Jeho čenich je špičatý. Ocasní ploutev je měsíčkovitého tvaru. Hřbetní ploutve má žralok mako dvě a druhá je o hodně menší než ta první. Mladí žraloci mají vrcholy prsní a hřbetní ploutve zaoblenější. Kůže je drsná. Má velmi špičaté zuby.

Většinou se žralok mako vyskytuje daleko od pobřeží, to není, ale pravidlem. Vyskytuje se do hloubky 150 m. Žralok mako se jen málokdy vyskytuje ve vodách, která mají méně než 16 stupňů Celsia. Žralok mako patří mezi 4 žraloky, kteří dokáží udržet teplotu těla vyšší než je okolí. Obývá vody v tropickém a mírném pásmu v mořích celého světa. Pokud si chcete být jistí, zda se v některém určitém moři vyskytuje, koukněte se, jestli tam, jsou také mečouni. Ti totiž preferují stejné životní podmínky jako žralok mako a žralok mako se jimi živí. Žraloci mako cestují dlouhé vzdálenosti, aby našli partnera či potravu. V roce 1988 překonala označkovaná samice 2776 km.

Žralok mako se hlavně živí hlavonožci, kostnatými rybami včetně makrel a tuňáků, tuňákem makrelovitým a mečounem. Také se živí delfíny, mořskými želvami, mořskými ptáky a jinými žraloky. Žralok mako na svou kořist útočí zespodu, plave pod ní a čeká na moment překvapení. Ocasem kořist omráčí.

Žralok mako je živorodý, matka rodí živá mláďata. Mláďata se v matčině břiše vyvíjí. Na konci zimy nebo na začátku léta rodí samice 4 - 18 mláďat.

Žralok mako se dožívá nejméně 13 let.

Musíme ho chránit.