Seznámení s týdnem a výsledky hlasování


Axolotl mexický

V pátek na náš web vždy přidáváme kvíz o zvířatech, která jsme probírali minulý týden. Ani tento pátek jsme nezapomněli a opět jsme přidali kvíz. Pokud vás zajímá, jaké zvíře chcete, aby bylo příští týden jako téma týdne, tak si určitě přečtěte tento odstavec. Novým tématem týdne je axolotl mexický, který obdržel 11 hlasů. Na druhém místě se umístil lenochod trpasličí s 8 hlasy a rys iberský se umístil na třetím místě se 7 hlasy. Velryba černá a tygr malajský se usadili na čtvrtém místě s 6 hlasy. 5 hlasů obdržel makak chocholatý obsadil páté místo. Žralok ostnatý obsadil se 4 hlasy místo sedmé. Delfín indočínský se umístil na osmém místě s 2 hlasy. Na posledním devátém místě se umístili krokodýl štítnatý a jespák lžicozobý s 1 hlasem. Tento týden jste volili všechna zvířata. Kvíz vyplnilo 51 čtenářů.

Zajímá vás náš týdenní program? Tady je! Dnes, tedy v pondělí je na našem programu článek, který si právě čtete. V úterý se dozvíte, jak je axolotl mexický ohrožený od Kryštofa, který také napíše článek o axolotlovi mexickém na záložku Popis zvířete. Vojta na záložce Plazí zpravodaj představí chřestýše diamantového. Ve středu Kryštof namaluje obrázek axolotla mexického a Kája vytvoří jeho koláž. Kryštof na záložce Zvířata našeho území představí jeřába popelavého. Aiden na záložce Rybí zpravodaj představí žraloka obrovského. Ve čtvrtek Kryštof na záložce Zvířata Afriky představí antilopu žirafí. Vojta na záložce Zvířata ledových kontinentů představí orla východního. V pátek Kryštof napíše něco o medojedovi kapském, vytvoří kvíz a vymyslí básničku.

Teď se dozvíte něco o axolotli mexickém. Jeho latinský název zní Ambystoma mexicanum. Česky se mu také říká tygří mlok, vodní dráček nebo chodící mlok. Dožívá se až 25 let. Je masožravý.

článek napsal: Kryštof, 20.9.2021


Tuleň středomořský

Jako vždy, tak i minulý týden jsme na náš web přidali kvíz. Jedná otázka se vás ptá, jaké zvíře chcete, aby bylo tématem týdne. Tady jsou její výsledky. Novým tématem týdne bude tuleň středomořský, obdržel 28 hlasů. Na druhém místě se umístila velryba černá s 8 hlasy a na třetím místě se umístil axotol mexický s 6 hlasy. Další zvířata měla 4 a méně hlasů. Kvíz celkově vyplnilo 60 lidí.

Zajímá vás náš týdenní program? Tady je! Dnes, tedy v pondělí je na našem programu článek, který si právě čtete. V úterý se od Káji dozvíte, jak je tuleň středomořský ohrožený a Kryštof napíše popis tuleně středomořského. Vojta přidá článek na záložku Plazí zpravodaj. Ve středu Kryštof namaluje obrázek tuleně středomořské a Kája vytvoří koláž tuleně středomořského. Na záložce Zvířata našeho území Kryštof představí lžičáka pestrého. Aiden na záložce Rybí zpravodaj představí vyzu malou. Ve čtvrtek Kryštof na záložce Zvířata Afriky představí fenka. V pátek Kryštof vytvoří kvíz, vytvoří básničku a napíše něco o medojedovi kapském. Na záložku Ptačí zpravodaj se zatím na pár dnů nebo týdnů nebude přispívat.

Teď se dozvíte něco základního o tuleni středomořském. Jeho latinský název zní Monachus monachus. Patří mezi ploutvonožce a ploutvonožci se vyvinuli uprostřed třetihor ze suchozemských šelem.

článek napsal: Kryštof, 13.9.2021

Gueréza zanzibarská

Jako vždy, tak i minulý týden jsme na náš web přidali kvíz. Jedná otázka se vás ptá, jaké zvíře chcetet, aby bylo tématem týdne. Tady jsou její výsledky. Novým tématem týdne se stala gueréza zanzibarská, která obdržela 6 hlasů. Na druhém místě se umístili velryba černá, delfín indočinský a lenochod trpasličí. Makak chocholatý obsadil se 4 hlasy třetí místo. Čtvrté místo patří axotolovi mexickému, který od vás dostal 3 hlasy. Leguán modravý se umístil na pátém místě s 2 hlasy a na šestém místě se umístil velbloud dvouhrbý s 1 hlasem. Nevolili jste jen krokodýla štítnatého a jespáka lžicozobého. Kvíz celkově vyplnilo 31 čtenářů.

Zajímá vás náš týdenní program? Tady je! Dnes, tedy v pondělí je na našem programu článek, který si právě čtete. V úterý se od Káji dozvíte, jak je gueréze zanzibarská ohrožená a Kryštof o ní napíše článek na záložku Zvířata našeho území. Vojta na záložce Plazí zpravodaj představí pagekon řasnatý. Ve středu Kryštof namaluje obrázek guerézy zanzibarské. Kryštof na záložce Zvířata našeho území představí sovu pálenou. Aiden na záložce Rybí zpravodaj představí latimérii podivnou. Ve čtvrtek Kryštof na záložce Zvířata Afriky představí krokodýla nilského. V pátek Kryštof napíše něco o medojedovi kapském, napíše básničku a vytvoří kvíz. Tento týden nebude koláž ani Zvířata ledových kontinentů a ani Ptačí zpravodaj.

Teď se dozvíte něco o gueréze zanzibarské. Latinsky se řekne Piliocolobus kirkii. Zanzibarští obyvatéle jí říkají jedovatá opice. Říkají jí tak, protože smrdí. Věří také, že guerézy přinášejí smůlu a že mají špatný vliv na stromy, na kterých jedí. Je to jeden z nejvzácnějších primátů na světě.

článek napsal: Kryštof, 6.9.2021


Klokan žlutohřbetý

Vždy v pátek na náš web přidáváme kvíz, vyjímkou nebyl ani tento týden. Pokud vás zajímá, jaké zvíře jste zvolili, aby bylo tento týden tématem týdne, tak si přečtěte tento odstavec. Novým tématem týdne bude klokan žlutohřbetý. Obdržel od vás 14 hlasů. Na druhém místě se umístil koala medvítkovitý s 8 hlasy a na třetím místě se umístili s 5 hlasy velbloud dvouhrbý a orcela tuponosá. Tygr sumaterský se na čtvrtém místě umístil společně s jelenem milu. Obdrželi každý 4 hlasy. Dva hlasy obdržela hrdlička sokorská a umístila se na pátém místě. Na šestém místě se umístili medvěd pyskatý a želva skalní. Měli po 1 hlasu. Nevolili jste jen vari červeného. Kvíz celkově vyplnilo 44 čtenářů.

Pokud vás zajímá náš týdenní program, přečtěte si tento odstavec. Dnes, tedy v pondělí je na našem programu článek, který si právě čtete. V úterý se dozvíte od Káji, jak je klokan žlutohřbetý ohrožený a Kryštof napíše popis klokana žlutohřbetého. Od tohoto týden se znovu rozjedou záložky, které píše Vojta - Plazí zpravodaj, Ptačí zpravodaj a Zvířata ledových kontinentů. V úterý Vojta na záložce Plazí zpravodaj představí gekona obrovského. Ve středu Kryštof namaluje obrázek klokana žlutohřbetého. Kája vytvoří koláž. Kryštof na záložce Zvířata našeho území představí výra velkého, protože se o něm říká, že je moc chytrý a tento týden začíná škola, takže výr velký jde se školou dohromady. Aiden na záložce Rybí zpravodaj představí vyzu velkou. Záložka Zvířata Afriky bude pokračovat i nadále. Kryštof na záložce Zvířata Afriky ve čtvrtek představí marabua afrického. Vojta na záložce Ptačí zpravodaj představí aru Spixův. a na záložce Zvířata ledových kontinentů Vojta představí rosomáka sibiřského. V pátek samozřejmě přibude něco o medojedovi kapském. Kryštof vytvoří kvíz a napíše básničku.

Teď se dozvíte něco základního o klokanovi žlutohřbetým. Klokan žlutohřbetý je stromový klokan, který moc neobývá Austrálii. Skákání, když klokan běží, je málo energeticky náročné.

článek napsal: Kryštof, 30.8.2021


Žralok mako

Jako každý týden, tak i minulý týden jsme na náš web přidali kvíz o zvířatech, která jsme probírali minulý týden. Pokud vás zajímají výsledky otázky, která se vás ptala, jaké zvíře chcete, aby bylo tento týden jako téma týdne, tak si určitě přečtěte tento odstavec. Novým tématem týdne bude žralok mako. Obdržel 9 hlasů. Na druhém místě se umístil klokan žlutohřbetý se 7 hlasy. Na třetím místě se s 6 hlasy umístili orcela tuponosá a koala medvítkovitý. Čtvrté místo obsadili se 3 hlasy jelen milu a tygr sumaterský. Medvěd pyskatý a želva skalní obsadili 5 místo s jedním hlasem. Nevolili jste jen hrdličku sokorskou a vari červeného. Kvíz celkově vylnilo 36 čtenářů.

Zajímá vás náš týdenní program? Tady je! Dnes, tedy v pondělí je na našem programu článek, který si právě čtete. V úterý se od Kryštofa dozvíte, jak je žralok mako ohrožený a o žralokovi mako přibude článek i na záložce Popis zvířete, který napíše Kryštof. Ve středu Kryštof namaluje obrázek žraloka mako. Kryštof na záložce Zvířata našeho území představí škebli rybničnou. Aiden na záložce Rybí zpravodaj představí karase obecného. Ve čtvrtek Kryštof na záložce Zvířata Afriky představí pakoně žíhaného. V pátek Kryštof vytvoří kvíz o zvířatech, která budeme probírat, básničku o žralokovi mako a také něco napíše o medojedovi kapském. Kája tento týden nebude psát a ani nevytvoří koláž. Zatím, do konce prázdnin nebudou záložky Plazí zpravodaj, Ptačí zpravodaj a Zvířata ledových kontinentů, protože je Vojta na prázdninách.

Teď se dozvíte něco základního o žralokovi mako. Žralok mako, latinsky nazývaný Isurus oxyrinchus, je nejrychlejším druhem žraloka. Může dosáhnout rychlosti až 74 km/h. Vědci se domnívají, že žralok mako možná může dosáhnout rychlosti až 100 km/h. Jeho zuby jsou viditelné, i když je zavřená tlama. Mezi lety 1580 až 2007 bylo zaznamenáno v databáze ISAF 8 nevyprovokovaných útoků žraloka mako na člověka. Dva útoky byly fatální.

článek napsal: Kryštof, 23.8.2021

Binturong

Jako vždy, tak i minulý týden v pátek, na záložce Kvíz a básnička se objevil kvíz o zvířatech, která jsme probírali minulý týden. Pokud vás zajímají výsledky otázky, která se vás ptala, jaké zvíře chcete, aby bylo příští týden jako téma týdne, tak si určitě přečtěte tento odstavec. Novým tématem týdne bude binturong, který obdržel 12 hlasů. Na druhém místě se s 4 hlasy umístili koala medvítkovitý a orcela tuponosá. Žralok mako a jelen milu se s 3 hlasy umístili na třetím místě. Tygr sumaterský se s 2 hlasy umístil na čtvrtém místě. Nevolili jste želvu skalní, vari červeného, hrdličku sokorskou a medvěda pyskatého. Kvíz celkově vyplnilo 28 čtenářů.

Zajímá vás náš týdenní program? Tady je! Dnes, tedy v pondělí je na našem programu článek, který si právě čtete. V úterý se od Káji dozvíte, jak je binturong ohrožená. O tomto zvířeti také přibude článek na záložce Popis zvířete, který napíše Kryštof. Ve středu Kryštof namaluje obrázek binturonga a Kája vytvoří koláž binturonga. Kryštof na záložce Zvířata našeho území představí mloka skvrnitého. Aiden na záložce Rybí zpravodaj představí psohlava obecného. Ve čtvrtek Kryštof na záložce Zvířata Afriky představí hyenu skvrnitou. V pátek se na našem webu objeví kvíz, který vytvoří Kryštof a bude o zvířatech, která budeme tento týden probírat. Kryštof také vymyslí básničku na téma binturong. Samozřejmě něco přibude na záložkách o medojedovi kapském. Zatím, do konce prázdnin nebudou záložky Plazí zpravodaj, Ptačí zpravodaj a Zvířata ledových kontinentů, protože je Vojta na prázdninách.

Teď se dozvíte něco základního o cibetkové šelmě, zvané binturong. V angličtině se binturong nazývá bearcat, což znamená medvědokočka. Má dlouhý chápavý ocas a většinou ho nalezneme na stromech.

článek napsal: Kryštof, 16.8.2021


Kůň Převalského      

Každý týden na náš web v pátek přidáváme kvíz o zvířatech, která jsme probírali minulý týden. Výjimkou nebyl ani minulý týden a tak jste mohli volit zvíře, které chcete, aby bylo tento týden tématem týdne. Pokud vás zajímají výsledky tohoto hlasování, tak si určitě přečtěte tento odstavec. Novým tématem týdne bude kůň Převalského. Obsadil první místo se 13 hlasy. Na druhém místě se s 10 hlasy umístila želva skalní a na třetím místě se s 3 hlasy umístili medvěd pyskatý a okapi. Lemur severní se umístil na čtvrtém místě s 2 hlasy. Přímorožec šavlorohý, fosa, tapír jihoamerický a gazela dama obsadili páté místo s 1 hlasem. Nevolili jste jen uriala bucharského. Kvíz celkově vyplnilo 35 čtenářů.

Zajímá vás náš týdenní program? Tady je! Dnes, tedy v pondělí je na našem programu článek, který si právě čtete. V úterý se od Káji dozvíte, jak je kůň Převalského ohrožený a o koni Převalského přibude také článek na záložce Popis zvířete, který napíše Kryštof. Ve středu Kája vytvoří koláž koně Převalského a Kryštof namaluje obrázek koně Převalského. Kryštof na záložce Zvířata našeho území představí vážku běloústou. Aiden na záložce Rybí zpravodaj představí blatňáka tmavého. Ve čtvrtek zatím do konce prázdnin bude nová záložka, s názvem Zvířata Afriky, kterou bude psát Kryštof a tento týden představí nádhernou gazelu, gazelu Thomsonovu. V pátek Kryštof vytvoří kvíz a také něco napíše o medojedovi kapském. Zatím, do konce prázdnin nebudou záložky Plazí zpravodaj, Ptačí zpravodaj a Zvířata ledových kontinentů, protože je Vojta na prázdninách.

Teď se dozvíte něco o koni Převalském. Kůň Převalského neboli kertak je lichokopytník. Před 2200 lety jich bylo více, než koňů domácích. Chová ho například ZOO Liberec.

článek napsal: Kryštof, 9.8.2021

Nosorožec dvourohý východní

Jako vždy, tak i minulý týden jste si od pátku do neděle 18.00 mohli vyplnit kvíz o zvířatech, která jsme na našem webu představili minulý týden. Pokud vás zajímají výsledky otázky, která se vás ptala, jaké zvíře chcete, aby bylo tento týden tématem týdne, tak si určitě přečtěte tento odstavec. Na prvním místě se s 14 hlasy umístil nosorožec dvourohý východní a stal se tak po nosorožci tuponosým severním druhým nosorožcem, který bude téma týdne. Kůň Převalského se umístil na druhém místě s 10 hlasy a lemur severní měl jen o hlas méně a umístil se na třetím místě. S 5 hlasy se na čtvrtém místě umístil medvěd pyskatý. Okapi, krásné a velmi zajímavé zvíře se umístilo na pátém místě se 4 hlasy. Tapír jihoamerický obsadil šesté místo s 2 hlasy a fosa, krásná madagaskarská šelma s 1 hlasem obsadila sedmé místo. Nevolili jste uriala bucharského, gazelu damu a přímorožce šavlorohého. Kvíz celkově vyplnilo 45 lidí.

Pokud vás zajímá náš týdenní program, neváhejte a přečtěte si tento odstavec. Dnes, tedy v pondělí je na našem programu článek, který si právě čtete. V úterý se od Káji dozvíte, jak je nosorožec dvourohý východní ohrožený a také o tomto nosorožci přibude článek, který napíše Kryštof, na záložce Popis zvířete. Vojta na záložce Plazí zpravodaj představí legauána zeleného. Ve středu se na našem webu objeví ručně malované obrázky nosorožce dvourohého východního od Kryštofa a možná i od Vojty a Kája s Vojtou vytvoří i koláž nosorožce dvourohého východního. Kryštof na záložce Zvířata našeho území představí ostříže lesního. Aiden na záložce Rybí zpravodaj představí pilouna mnohozubého. Ve čtvrtek Vojta na záložce Ptačí zpravodaj představí orla páskovitého a na záložce Zvířata ledových kontinentů představí kalmara Hamiltnův. V pátek se na našem webu objeví básnička od Kryštofa o nosorožci dvourohém východním a kvíz o nosorožci dvourohém východním také vytvoří Kryštof. Samozřejmě přibude něco o medojedovi kapském.

Teď se dozvíte to nejzákladnější o nosorožci dvourohém východním. Má dobrý sluch i čich a je velmi plachý. Komunikují mezi sebou pomocí těla, hlasu a čichu. Safari Park Dvůr Králové chová nosorožce dvourohé východního jako jediná ZOO v ČR a odchovala již 43 mláďat, řadí se tak mezi nejúspěšnější chovatele na světě.

článek napsal: Kryštof, 2.8.2021

Luskoun ostrovní

Jako vždy, tak i minulý pátek jsme na náš web přidali kvíz o zvířatech, která jsme probírali minulý týden. Pokud vás zajímají výsledky otázky, která se vás ptala, jaké zvíře chcete, aby bylo tento týden jako téma týdne, tak si určitě přečtěte tento odstavec. Novým tématem týdne je luskoun ostrovní. Obdržel od vás 26 hlasů. Na druhém místě se umístil medvěd pyskatý s 12 hlasy. Na třetím místě se umístil tapír jihoamerický se 4 hlasy a jen o bod méně obdržela fosa a usadila se na čtvrtém místě. Kůň Převalského se usadil na pátém místě s 2 hlasy. Jeden hlas obdržela následující zvířata: přímorožec šavlorohý, gazela dama, okapi a urial bucharský. Tito sudokopytníci se usadili na šestém místě. Nevolili jste jen lemura severního, který se řadí mezi 5 nejohroženějších zvířat planety. Kvíz celkově vyplnilo 51 čtenářů.

Zajímá vás náš týdenní program? Tady je! Dnes, tedy v pondělí je na našem programu článek, který si právě čtete. V úterý se od Káji dozvíte, jak je luskoun ostrovní ohrožený a článek o luskounovi ostrovním, který napíše Kryštof, přibude také na záložce Popis zvířete. Vojta na záložce Plazí zpravodaj představí želvu pardálí. Ve středu na našem webu přibudou ručně malované obrázky luskouna ostrovního od Kryštofa a možná i od Vojty. Kája a Vojta vytvoří koláž luskouna ostrovního. Kryštof na záložce Zvířata našeho území představí veverku obecnou, která je překvapivě docela dost v ČR ohrožená. Aiden na záložce Rybí představí jesetera ruského. Ve čtvrtek Vojta a záložce Ptačí zpravodaj představí papouška se jménem ara červenouchý. Na záložce Zvířata ledových kontinentů Vojta představí tučňáka patagónského. V pátek samozřejmě přibude něco o medojedovi kapském. Kryštof vymyslí básničku o luskounu ostrovním a kvíz o zvířatech, která budeme tento týden probírat.

Teď se dozvíte něco základního o luskounovi ostrovním. Luskoun ostrovní, neboli luskoun malajský a luskoun zadoindický je savec z čeledi luskounovitých. Známy jsou dva poddruhy. Luskoun ostrovní nemá zuby a loví na jeho jazyk, který je dlouhý až 25 cm.

článek napsal: Kryštof, 26.7.2021


Tasmánský tygr

Jako vždy, tak i minulý týden jste si od pátku do neděle 18.00 mohli vyplnit kvíz o zvířatech, která jsme na našem webu představili minulý týden. Pokud vás zajímají výsledky otázky, která se vás ptala, jaké zvíře chcete, aby bylo tento týden tématem týdne, tak si určitě přečtěte tento odstavec. Na prvním místě se s 30 hlasy umístil tasmánský tygr, který tedy tento týden bude téma týdne. Na druhém místě se s 9 hlasy umístil luskoun ostrovní. S 5 hlasy se na třetím místě umístila fosa. Lemur severní a gazela dama měli po 4 hlasech a umístili se na čtvrtém místě. Kůň Převalského obdržel 3 hlasy a umístil se tak na pátém místě. Tapír jihoamerický obsadil šesté místo s dvěma hlasy a velmi zajímavé zvíře jménem okapi obsadilo 7 místo. Nevolili jste jen uriala bucharského a přímorožce šavlorohého.

Zajímá vás náš týdenní program? Tady je! Dnes, tedy v pondělí je na našem programu článek, který si právě čtete. V úterý se dozvíte, jak je tasmánský tygr ohrožený a o tasmánském tygru také přibude článek na záložce Popis zvířete. Vojta na záložce Plazí zpravodaj představí kobru královskou. Ve středu se na záložce Obrázky objeví ručně malovaný obrázek tasmánského tygra od Kryštofa a možná také i od Vojta. Kája vytvoří, stejně jako Vojta, koláž tasmánského tygra. Kryštof na záložce Zvířata našeho území představí tesaříka alpského. Aiden na záložce Rybí zpravodaj představí tresku obecnou. Ve čtvrtek Vojta na záložce Ptačí zpravodaj představí papouška jménem nestor kaka. Na záložce Zvířata ledových kontinentů Vojta představí vlka eurasijského. Ve čtvrtek přibude na záložce Kvíz a básnička o tasmánském tygrovi a kvíz o zvířatech, která budeme tento týden probírat. Samozřejmě přibude něco o medojedovi kapském.

Teď se dozvíte něco o tasmánském tygrovi. Tasmánský tygr, jinak nazývaný vakovlk tasmánsky nebo vlk tasmánský, se latinsky jmenuje Thylacinus cynocephalus. Je to masožravý vačnatec. Tasmánský tygr je symbolem Tasmánie. V minulosti jsme ho mohli vidět na poštovních známkách Austrálie.

článek napsal: Kryštof, 19.7.2021


Levhart obláčkový

Jako vždy, tak i minulý týden jsme v pátek na náš web přidali kvíz o zvířatech, která jsme probírali minulý týden. Jestli byste se rádi dozvěděli výsledky otázky, která se vás ptala, jaké zvíře chcete, aby bylo tento týden jako téma týdne, tak neváhejte a přečtěte si tento týden odstavec. Na prvním místě se umístil levhart obláčkový s 26 hlasy. Tato šelma bude tedy tento týden téma týdne. Na druhém místě se s 8 hlasy umístil slon africký. Měsíčník svítivý a lenochod trpasličí obdržely po 4 hlasech a umístili se na 3 místě. Na čtvrtém místě se umístili dril černolící a raroh velký. Tato zvířata měla po 3 hlasech. Prase visajánské mělo stejně jako lemur kata 2 hlasy a společně se s lemurem kata umístili na pátém místě. Přímorožec beisa obdržel jeden hlas a umístil se na šestém místě. Nevolili jste jen papouška se jménem nestor kea. Kvíz vyplnilo 53 čtenářů.

Zajímá vás náš týdenní program? Tady je! Dnes, tedy v pondělí je na našem programu článek, který si právě čtete a tento článek napsal Kryštof. V úterý Kája napíše, jak je levhart obláčkový ohrožený a Vojta s Kryštofek společně napíší popis levharta obláčkového. Vojta na záložce Plazí zpravodaj představí baziliška zeleného. Ve středu se na našem webu objeví ručně malovaný obrázek levharta obláčkového, který namaluje Kryštof a možná i Vojta. Také přibudou dvě koláže levharta obláčkového, které vytvoří Kája a Vojta. Kryštof na záložce Zvířata našeho území představí ouklejku pruhovanou. Tento týden napíše Rybí zpravodaj místo Aidna Kryštof a pokud jste volili měsíčníka svítivého, tak vám udělá radost, protože vám ho představí. Ptačí zpravodaj tento týden místo Matyáše napíše Vojta a představí aru Learův. A také Vojta na záložce Zvířata ledových kontinentů představí plejtváka obrovského. V pátek opět Kryštof vytvoří kvíz o zvířatech a také vymyslí básničku o levhartovi obláčkovém. Samozřejmě něco přibude na záložkách o medojedovi kapském.

Teď se dozvíte něco základního o levhartovi obláčkovém. Levhart obláčkový, latinsky nazývaný Neofelis nebulosa, je také nazývaný pardál obláčkový nebo harimauda. Levhart obláčkový je řazen mezi velké kočky. Je však mezi nimi nejmenší. Levharti obláčkoví mají dokonce i svůj mezinárodní den, který je 4. srpna.

článek napsal: Kryštof, 12.7.2021

Tlustohlavec tasmánský

Jako vždy, tak i minulý týden jsme v pátek na náš web přidali kvíz o zvířatech, která jsme probírali minulý týden. Pokud vás zajímají výsledky otázky, která se vás ptala, jaké zvíře chcete, aby bylo tento týden jako téma týdne, tak si určitě přečtěte tento odstavec. Na prvním místě se umístil tlustohlavec tasmánský s 7 hlasy. Bude tedy tento týden téma týdne. Na druhém místě se s 6 hlasy umístil lenochod trpasličí. Slon africký se s 4 hlasy umístil na třetím místě. Měsíčník svítivý a dril černolící obdrželi po 3 hlasech a usadili se tak čtvrtí. Krásný papoušek, nestor kea, obdržel 2 hlasy a skončil pátý. Na pátém místě se s 1 hlasem umístil přímorožec beisa a lemur kata. Nevolili jste jen raroha velkého a prase visajánské. Kvíz celkově vyplnilo 27 čtenářů. Jen rychlá připomínka, kvíz si můžete vyplnit kdykoliv, ale hlasy jaké zvíře chcete se, aby bylo tento týden jako téma týdne se počítají jen do neděle 18:00 hod.

Zajímá vás náš týdenní program? Tady je! Dnes, tedy v pondělí je na našem programu článek, který si právě čtete. V úterý se dozvíte, jak je tlustohlavec tasmánský ohrožený a také o něm přibude článek na záložce Popis zvířete. Vojta na záložce Plazí zpravodaj představí želvu sloní. Ve středu přibudou ručně malované obrázky tlustohlavce tasmánského a koláž tlustohlavce tasmánského, kterou vytvoří Vojta a Kája. Kryštof na záložce Zvířata našeho území představí žluvu hajní. Ve čtvrtek Vojta na záložce Zvířata ledových kontinentů představí tučňáka kroužkovaného. V pátek přidáme na náš web kvíz o zvířatech, která budeme tento týden probírat. Také přidáme básničku o tlustohlavci tasmánském, kterou vymyslí Kryštof, zároveň přibude něco o medojedovi kapském. Na záložkách Rybí zpravodaj a Ptačí zpravodaj tento týden články nepřibudou, důvodem jsou prázdniny.

Teď se dozvíte něco základního o tlustohlavci tasmánském. Tlustohlavec tasmánský česky též nazývaný sliznatá ryba je považován za nejošklivější zvíře na planetě. Jeho latinský název zní Psychrolutes marcidus. Když tlustohlavce tasmánského vytáhnete z vody, vypadá, jako by byl tvořen z želatiny. Když je, ale ve své hloubce, (800 - 1500) vypadá úplně stejně jako každá jiná ryba. Nemá žádné kosti a nemá ani moc svalové hmoty.

článek napsal: Kryštof, 5.7.2021


Gekon modrý

Jako vždy, tak i tento týden jsme v pátek přidali kvíz o zvířatech, která jsme probírali minulý týden. Výsledky otázky, která se vás ptala, jaké zvíře chcete, aby bylo tento týden tématem týdne, naleznete v tomto odstavci. Na prvním místě se umístil gekon modrý s 9 hlasy. Bude tedy tento týden téma týdne. Na druhém místě se umístil lenochod trpasličí. Obdržel 8 hlasů. Na třetím místě se s 6 hlasy umístil tlustohlavec tasmánský. Se 4 hlasy se na čtvrtém místě umístili mesíčník svítivý a dril černolící. Na pátém místě se umístili slon africký a lemur kata. Tito savci obdrželi 3 hlasy. Na šestém místě se umístil s 1 hlasem raroh velký. Nevolili jste jen prase visajánské a přímorožce beisa.

Zajímá vás náš týdenní program? Tady je! Dnes, tedy v pondělí je na našem programu článek, který si právě čtete. V úterý se dozvíte, jak je gekon modrý ohrožený a také o něm přibude článek na záložce Popis zvířete. Vojta v Plazím zpravodaji představí anakondu velkou. Ve středu přibudou na našem webu ručně malované obrázky gekona modrého a Kája vytvoří koláž gekona modrého. Kryštof na záložce Zvířata našeho území představí ještěrku zelenou. Aiden na záložce Rybí zpravodaj představí tuňáka obecného. Ve čtvrtek Kryštof na záložce Ptačí zpravodaj představí krasku krátkoocasou jávskou. Vojta na záložce Zvířata ledových kontinentů představí tučňáka žlutookého. V pátek opět přibude něco o medojedovi kapském. Také přidáme básničku o gekonovi modrém a kvíz o zvířatech, která budeme tento týden probírat.

Teď se dozvíte něco o gekonovi modrém. Jeho latinský název zní Lygodactylus williamsi. Gekoni modří nejsou vlastně modří. Jen dominantní samci jsou modří. Samice, podřízení samci a mláďata jsou hnědaví až zelení. Pochází z Tanzánie. Gekona modrého dříve chovali v Safari Parku Dvůr Králové a nedávno jej začala chovat i ZOO Liberec.

článek napsal: Kryštof, 28.6.2021


Gorila nížinná

Jako vždy jsme v pátek přidali kvíz o zvířatech, která jsme probírali minulý týden. Pokud vás zajímají výsledky otázky, která se vás ptala, jaké zvíře chcete, aby bylo tento týden jako téma týden, tak si určitě přečtěte tento odstavec. 16 hlasů od vás dostala gorila nížinná a umístila se na prvním místě, je tedy tématem týdne a zároveň druhou gorilou, která je téma týdne. Na druhém místě se s 7 hlasy umístil lenochod trpasličí. S 6 hlasy se na třetím místě umístili tlustohlavec tasmánský a přímorožec beisa. Na čtvrtém místě se umístili gekon modrý, lemur kata a slon africký. Tato zvířata měla po 5 hlasech. Na pátém místě se umístil dril černolící se 3 hlasy. Na šestém místě se umísti raroh velký s 2 hlasy. Nevolili jste jen prase visajánské. Kvíz celkově vyplnilo 55 čtenářů.

Vždy po čtyřech týdnech do kvízu přidáváme také otázku, která se vás ptá, jaké články o tématu týdne se vám líbily nejvíce. Nejvíce se vám líbily články o žirafě Rothschildově. Dostaly od vás 20 hlasů. Na druhém místě se usadily články o gaviálovi indickém se 14 hlasy. Na třetím místě se umístily články o albatrosu královském s 12 hlasy. Šimpanz učenlivý dostal 9 hlasů a umístil se na čtvrtém místě.

Také vždy po čtyřech týdnech přidáváme do kvízu otázku, která se vás ptá, jaký článek ze zpravodajů se vám za uplynulé čtyři týdny líbil nejvíce. Na prvním místě se umístila krakatice obrovská s 23 hlasy, článek o ní naleznete na záložce Zvířata ledových kontientů. Na druhém místě se umístil článek o raku říčním s 9 hlasy, článek o něm si můžete přečíst na záložce Zvířata našeho území. Na třetím místě se umístil článek o medvědovi hnědém. Dostal od vás 8 hlasů a přečíst si ho můžete na záložce Zvířata našeho území. Na čtvrtém místě se umístil článek ze záložky Zvířata našeho území o plchovi zahradním s 6 hlasy. Na pátém místě se umístili články o kaprovi obecném, o kterém si můžete přečíst na záložce Rybí zpravodaj a o mambě černé, o které si můžete přečíst na záložce Plazí zpravodaj. Tyto články dostaly po 3 hlasech. Na šestém místě se umístil článek o netopýrovi brvitém s 2 hlasy. Dočíst se o něm můžete na záložce Zvířata našeho území. Na sedmém místě se umístil tučňák chocholatý s jedním hlasem. Dozvědět se o něm více se můžete na záložce Ptačí zpravodaj.

Zajímá vás náš týdenní program? Tady je! Dnes, tedy v pondělí je na našem programu článek, který si právě čtete. V úterý se dozvíte, jak je gorila nížinná ohrožená a také o ní přibude článek na záložce Popis zvířete. Vojta na záložce Plazí zpravodaj představí chřestýše západního. Ve středu se na našem webu objeví ručně malované obrázky gorily nížinné a koláž gorily nížinné, kterou vytvoří Kája. Kryštof na záložce Zvířata našeho území představí kobylku sága. Aiden na záložce Rybí zpravodaj představí drska menšího. Ve čtvrtek Kryštof (Matyáš tento týden nemůže napsat článek) na záložce Ptačí zpravodaj představí dropa bengálského. Vojta na záložce Zvířata ledových kontinentů představí vlka polárního. V pátek samozřejmě přibudou nové věci na některých záložkách o medojedovi. Také přibude kvíz o zvířatech, která budeme tento týden probírat a básnička gorile horské.

Teď se dozvíte něco základního o gorile nížinné. Gorila nížinná, latinsky nazývaná Gorilla gorilla gorilla. Gorily jsou společně s šimpanzi bonobo a šimpanzi učenlivými nejohroženějšími primáty. Mezi gorilou nížinnou a gorilou horskou nejsou zas tak velké rozdíly. Mezi hlavní rozdíly, ale patří to, že gorily horské žijí v chladných horských lesích do nadm. výšky 3 000 m, gorily nížinné žijí ve vlhkém tropickém rovníkovém nížinném deštném lese, často na mýtinách a na březích bažin. Gorila nížinná také jí více plodů než gorila horská, která jí více rostlin bohaté na celulózu.

článek napsal: Kryštof, 21.6.2021

Gaviál indický

Jako vždy jsme na náš web přidali v pátek kvíz, o zvířatech, která jsme probírali minulý týden. Zajímají vás výsledky otázky, která se vás ptala, jaké zvíře chcete, aby bylo tento týden tématem týdne? Na prvním místě se umístil gaviál indický s 23 hlasy. Tento kriticky ohrožený krokodýl bude tento týden tedy téma týdne. Na druhém místě se umístila zebra Grévyho, která je největší zebra ze všech a zároveň je nejohroženější zebra Afriky, s 12 hlasy. Na třetím se umístil slon indický, dostal od vás 10 hlasů. Okapi se umístil s 7 hlasy na čtvrtém místě. Na pátém místě se umístil makak lví s 5 hlasy. Mne připomíná trochu tmavšího samce gibona hulok. Se 4 hlasy se na šestém místě umístila kočka plochočelá. Na sedmém místě se umístila sviňucha kalifornská se 3 hlasy. Já k ní přidám dvě zajímavosti. První je, že v roce 2019 bylo sviňuch kalifornských jen kolem 10 jedinců. Druhá je, že druhý název šviňuchy kalifornské je mořská kravička. Na osmém místě se s 2 hlasy umístil rys iberský. V roce 2016 jich bylo jen okolo 400 jedinců. Na devátém místě se umístilo prase visajanské. Nevolili jste jen orla východního, který stejně jako všichni orli patří do skupiny jestřábovitých. Kvíz celkově vyplnilo 67 čtenářů.

Zajímá vás náš týdenní program? Tady je! Dnes, tedy v pondělí je na našem programu článek, který si právě čtete. Zítra se dozvíte, jak je gaviál indický ohrožený a článek o něm přibude také na záložce Popis zvířete. Vojta na záložce Plazí zpravodaj představí krokodýla mořskýho. Ve středu Kája vytvoří koláž gaviála indického a také vám představíme ručně malované obrázky gaviála indického. Kryštof na záložce Zvířata našeho území představí netopýra brvitého. Aiden na záložce Rybí zpravodaj představí ježdíka dunajského. Ve čtvrtek Matyáš na záložce Ptačí zpravodaje představí kakadua žlutolícího. Vojta na záložce Zvířata ledových kontinentů představí krakatici obrovskou. V pátek opět přidáme básničku o gaviálovi indickém a kvíz o zvířatech, která budeme tento týden probírat, který vytvoří Matyáš a Kryštof.

Teď se dozvíte něco základního o gaviálovi indickém. Gaviál indický, latinsky nazývaný Gavialis gangeticus, je kriticky ohrožený krokodýl. V Indii je považován za posvátné zvíře. Gaviáli jsou nejlepšími plavci ze všech krokodýlů. Dokonce jejich zadní končetiny mají kýl, takže jsou na půli cesty stát se ploutvemi.

článek napsal: Kryštof, 14.6.2021


Šimpanz učenlivý

Jako vždy, tak i minulý týden, jsme na náš web přidali kvíz, o zvířatech, která jsme probírali minulý týden. V tomto odstavci se dozvíte výsledky otázky, která se vás ptala, jaké zvíře chcete příští týden jako téma týdne. Tento týden bude tématem týdne šimpanz učenlivý, dostal od vás 21 hlasů. Na druhém místě se umístil sup mrchožravý, který obdržel 20 hlasů. Na třetím místě se umístila kočka plochočelá se 12 hlasy. Okapi se se 4 hlasy umístil na čtvrtém místě. Na pátém místě se umístili zebra Grévyho a orel východní. Měli po 2 hlasech. Na šestém místě se umístil makak lví, prase visajánské a slon indický. Měli po 1 hlasu. Kvíz celkově vyplnilo 64 čtenářů. 

Zajímá vás náš týdenní program? Tady je! Dnes, tedy v pondělí je na našem programu článek, který si právě čtete. V úterý se dozvíte, jak je šimpanz učenlivý ohrožený a článek o šimpanzi učenlivém, také přibude na záložce Popis zvířete. Vojta na záložce Plazí zpravodaj představí hroznýše madagaskarského. Ve středu vám představíme ručně malované obrázky šimpanze učenlivého a Kája vytvoří koláž šimpanze učenlivého. Kryštof na záložce Zvířata našeho území představí plcha zahradního. Aiden na záložce Rybí zpravodaj představí kapra obecného. Ve čtvrtek Matyáš na záložce Ptačí zpravodaj představí supa mrchožravého. Vojta na záložce Zvířata ledových kontinentů představí zajíce polárního. V pátek opět přidáme na náš web kvíz o zvířatech, která budeme tento týden probírat. Samozřejmě přidáme i básničku o šimpanzi učenlivém. Také budete mít šanci shlédnout fotku mláděte medojeda kapského. Opět se také dozvíte jednu věc o medojedovi kapském. 

Teď se dozvíte něco základního o šimpanzovi učenlivém. Šimpanz učenlivý se latinsky nazývá Pan troglodytes. Rod Pan si je nejvíce příbuzný s člověkem. Jeho DNA je z 98, 4 % stejné jako to člověka. Oddělení člověka se šimpanzem se pravděpodobně uskutečnil před 5 - 7 miliony lety. Šimpanzi učenliví v Safari Parku Dvůr Králové mají virtuální kamarády. Pracovníci ZOO je totiž virtuálně propojili se šimpanzi chovanými v ZOO Brno. Toto se konalo, když do ZOO nesměli návštěvníci.

článek napsal: Kryštof, 7.6.2021


Žirafa Rothschildova

Jako vždy jsme v pátek na záložku Kvíz a básnička přidali kvíz o zvířatech, která jsme probírali minulý týden. Zajímají vás výsledky otázky, která se vás ptala, jaké zvíře chcete, aby bylo tento týden tématem týdne? Tady jsou! 31 z vás si přálo žirafu Rothschildovu. Tento býložravec bude tedy tento týden téma týdne. Na druhém místě se s 16 hlasy usadil šimpanz učenlivý. Na třetím se usadila zebra Grévyho se 4 hlasy. Dvě zvířata se s 3 hlasy usadila na čtvrtém místě. Bylo to prase visajanské a rys iberský. Na čtvrtém místě se usadili slon indický a makak lví se 2 hlasy. Na pátém místě se s 1 hlasem usadila kočka plochočelá. Kvíz celkově vyplnilo 62 čtenářů.

Zajímá vás náš týdenní program? Tady je! Dnes, tedy v pondělí je na programu článek, který si právě čtete. V úterý přibude článek o žirafě Rothschildově a také se dozvíte, jak je žirafa Rothschildova ohrožená. Vojta na záložce Plazí zpravodaj představí mambu černou. Ve středu Kryštof namaluje obrázek žirafy Rothschildovy a Kája vytvoří koláž žirafy Rothschildovy. Kryštof na záložce Zvířata našeho území napíše článek o raku říčním. Aiden na záložce Rybí zpravodaj představí plotici lesklou. Ve čtvrtek Matyáš na záložce Ptačí zpravodaj představí tučňáka chocholatého. Vojta na záložce Zvířata ledových kontinentů představí lachtana hřivnatého. V pátek opět přidáme básničku o žirafě Rothschildově a kvíz o zvířatech, která tento týden budeme probírat. V pátek se také dozvíte jednu informaci o medojedovi kapském a budete mít šanci si prohlédnou foto mláděte medojeda kapského.

Teď se dozvíte, jak žirafy chovat v ZOO. V ZOO lze chovat žirafy v párech nebo menších skupinkách s jedním dospělým samcem a několika samicemi a mláďaty. Můžete také dát k sobě do jednoho výběhu jen samce. Přes noc je pro žirafy lepší, když jsou ustájeny v prostorné stáji se společnými nádobami na krmení. Pokud jsou zvířata ustájena ve dvou stájích, měla by mít možnost dotýkat se navzájem. Samice s velmi malými mláďaty a dospělé samce je vždy potřeba ustájit zvlášť.

článek napsal: Kryštof, 31.5.2021


Albatros královský

Jako vždy jsme v pátek na náš web přidali kvíz o zvířatech, která jsme probírali minulý týden. Tento týden kvíz vyplnilo opravdu velmi hodně čtenářů - 116. Zajímají vás výsledky otázky, která se vás ptala, jaké zvíře chcete, aby bylo tento týden tématem týdne. Na prvním místě se s 46 hlasy usadil albatros královský. Bude tedy tento týden tématem týdne. Na druhém místě se s 40 hlasy umístil šimpanz učenlivý. Na třetím místě se umístila želva ostruhatá se 14 hlasy. Na pátém místě se s 7 hlasy umístila pralesnička strašná. Se 3 hlasy se na šestém místě umístila sajga tatarská. Na sedmém místě se umístil kakadu žlutolící a indri. Tato zvířata měla po 2 hlasech. Na osmém místě se umístili zmije Latasteova a lemur severní s 1 hlasem. Lemur severní patří mezi nejohroženějších zvířata světa. Nevolili jste jen jeřába královského.

Všichni naši věrní čtenáři už jistě vědí, že vždy po 4 týdnech přidáváme do kvízu otázku, která se vás ptá, jaké články o tématu týdne se vám za poslední 4 týdny líbily nejvíce. Nejvíce se vám líbily články o psovi hyenovém, dostaly od vás 46 hlasů. Na druhém místě se usadil lev berberský s 26 hlasy. Na třetím místě se s 25 hlasy umístil nosorožec tuponosý severní. 14 hlasů od vás dostal hrošík liberijský a usadil se na čtvrtém místě.

Také vždy po měsíci je v kvízu otázka, která se vás ptá, jaký článek se vám líbil nejvíce ze zpravodajů. Tady jsou její výsledky! Na prvním místě se usadila krajta zelená s 38 hlasy, tento článek můžete vidět na záložce Plazí zpravodaj. Na druhém místě se s 28 hlasy umístil sysel obecný. Článek o něm je na záložce Zvířata našeho území. Na třetím místě se s 17 hlasy umístil ploskoroh pestrý, tento článek můžete vidět na záložce Zvířata našeho území. Na čtvrtém místě se s 6 hlasy umístila zmije obecná. Článek o ní naleznete na záložce Zvířata našeho území. Stejně hlasů jako zmije obecná měl tuleň Weddellův, tento článek naleznete na záložce Zvířata ledových kontinentů. Výreček malý, ze záložky Zvířata našeho území dostal 5 hlasů. Vrána havajská ze záložky Ptačí zpravodaj dostala 4 hlasy. Ostatní články dostaly 3 a méně hlasů. 

Dále pro vás máme několik zajímavostí. První je, že Vojta si v ZOO Liberec adoptoval pandu červenou. Druhá je, že jistě víte, že jsme v Safari Parku Dvůr Králové adoptovali medojeda. V srpnu bude u výběhu šelem v Safari Parku Dvůr Králové, kde je i medojed kapský, cedulka, která bude pravit, že medojeda kapského adoptoval web Ochrana zvířat. Další zajímavostí je, že v neděli byl Světový den želv. Já doma mám želvu pardálí, která sice není ohrožená, ale je krásná. Něco o želvě pardálí a fotky mé želvičky naleznete na našem instagramu (https://www.instagram.com/ochrana.zvirat/).

Zajímá vás náš týdenní rozvrh? Tady je! Dnes, tedy v pondělí je na našem programu článek, který si právě čtete. V úterý přibude článek o tom, jak je albatros královský ohrožený a také přibude článek o albatrosu na záložce Popis zvířete. Vojta na záložce Plazí zpravodaj představí krajtu mřížkovanou. Ve středu se na našem webu objeví ručně malované obrázky albatrose královského a koláž albatrose královského, kterou vyrobí Kája. Kryštof na záložce Zvířata našeho území představí medvěda hnědého. Aiden na záložce Rybí zpravodaj představí žraloka bílého. Ve čtvrtek Matyáš na záložce Ptačí zpravodaj představí papouška se jménem kakariki horský. Vojta na záložce Zvířata ledových kontinentů představí žraloka grónského. V pátek opět přidáme kvíz o zvířatech, která jsme probírali minulý týden. Samozřejmě přidáme báseň o albatrosovi královském. Článek přibude také na záložce Něco o medojedovi kapském a fotka mláděte medojeda přibude na záložce Fotky medojeda, o kterém jsou články.

Teď se dozvíte něco základního o albatrosovi královském. Albatros královský, latinsky nazývaný Diomedea epomophora, je velký mořský pták z čeledi albatrosovitých. Tito ptáci tráví až 80 % svého života na moři. Albatrosi jsou velmi dobří letci. 

článek napsal: Kryštof, 24.5.2021


Nosorožec tuponosý severní

Jako vždy jsme na náš web přidali kvíz o zvířatech, která jsme minulý týden probírali. Jen rychlá připomínka, kvíz si můžete vyplnit kdykoliv, ale hlasy jaké zvíře chcete se, aby bylo tento týden jako téma týdne se počítají jen do neděle 18:00 hod. Zajímají vás výsledky hlasování? Tady jsou! Na prvním místě se umístil s neuvěřitelnými 30 hlasy nosorožec tuponosý severní. Bude tedy tento týden téma týdne. Na druhém místě se s 12 hlasy umístil šimpanz učenlivý. Na třetím se s 4 hlasy umístil indri. Na čtvrtém místě se s 3 hlasy umístili kakadu žlutolící a pralesnička strašná. Lemur severní se umístil na pátém místě s 2 hlasy. Albatros královský, zmije Latasteova a jeřáb královský měli 1 hlas. Jen sajga tatarská nedostala ani jeden hlas. Kvíz celkově vyplnilo 57 čtenářů. 

Zajímá vás náš týdenní program? Tady je! Dnes, tedy v pondělí je na programu článek, který si právě čtete. Zítra se dozvíte, jak je nosorožec tuponosý ohrožený a také přibude článek o něm na záložce Popis zvířete. Vojta v Plazím zpravodaji představí krajtu zelenou. Ve středu Kája vyrobí koláž. Kryštof a Aiden namalují ve středu obrázek nosorožce tuponosnýho severního. Kryštof na záložce Zvířata našeho území představí pleskoroha pestrého. Ve čtvrtek Aiden na záložce Rybí zpravodaj představí rybu jménem jelec jesen. Pokud jste v kvízu volili kakadua žlutolícího, (který se usadil na 4 místě) nemusí vás mrzet, že nevyhrál. Matyáš totiž ve čtvrtek na záložce Ptačí zpravodaj představí kakadua bílého. Vojta ve čtvrtek na záložce Zvířata ledových kontinentů představí tuleně Wedellův. V pátek na náš web opět přidáme kvíz o probíraných zvířatech a básničku o nosorožci tuponosým severním. Na záložce Něco o medojedovi kapském přibude článek na 100 %, ale na záložce Fotky medojeda, o kterém jsou články přibude fotka tak na 60 %. Na záložce Ze života medojeda kapského článek nejspíš nepřibude.

Teď se dozvíte něco základního o nosorožci tuponosým severním. Nosorožec tuponosý severní se latinsky nazývá Ceratotherium simum cottoni. Je to asi nejvíce ohrožené zvíře na planetě, o tom, jak je ohrožený se dozvíte zítra. Jeho osud je pevně spjatý se Safari Parkem Dvůr Králové. Tato ZOO je jediná na světě, kde se podařilo tyto nosorožce rozmnožit v lidské péči.

článek napsal: Kryštof, 17.5.2021


Pes hyenový

Nejdříve vám musíme sdělit jednu velikou zajímavost. Na programu ČT:D běží každý den v 18:40 dětský pořád se jménem Zprávičky. V pátek přijeli k jednomu z nás domů a natočili reportáž o nás. Nějaké fotky z reportáže jsou na našem instagramu (https://www.instagram.com/ochrana.zvirat/). Na programu ČT:D budeme dnes, tedy v pondělí v 18:40, tak se nezapomeňte dívat. 

Jako vždy jsme na náš web přidali v pátek kvíz o zvířatech, která jsme probírali na našem webu minulý týden. Zajímají vás výsledky otázky, která se vás ptala, jaké zvíře chcete, abychom tento týden probírali? Tady jsou. Na prvním místě se s 16 hlasy umístil pes hyenový. Bude tedy tento týden téma týdne. Na druhém místě se s 14 hlasy umístil šimpanz učenlivý. Na třetím se s 6 hlasy umístil kakadu žlutolící. Na čtvrtém se umístil nosorožec tuponosý severní s 5 hlasy. Na pátém místě se s 4 hlasy umístil indri. Na šestém místě se s 2 hlasy umístil albatros královský. Na sedmém místě se s 1 hlasem umístila sajga tatarská. Zmije Latasteova, lemur severní a jeřáb královský nedostali ani jeden hlas.

Zajímá vás náš týdenní rozvrh? Tady je! Dnes tedy v pondělí je na našem programu článek, který si právě čtete. V úterý se dozvíte, jak je pes hyenový ohrožený a také na záložce Popis zvířete přibude článek o psu hyenovém. Vojta v úterý na záložce Plazí zpravodaj představí krajtu písmenkovou. Ve středu si budete moci prohlédnou ručně malované obrázky psa hyenového. Kája vytvoří koláž psa hyenového. Kryštof na záložce Zvířata našeho území ve středu představí výrečka malého. Aiden ve středu na záložce Rybí zpravodaj představí cejna perleťového. Ve čtvrtek Matyáš v Ptačím zpravodaji představí vránu havajskou. Vojta ve čtvrtek na záložce Zvířata ledových kontinentů představí sovici sněžnou. V pátek opět přidáme kvíz o zvířatech, které jsme tento týden probírali. Samozřejmě přidáme fotku medojeda kapského a jednu zajímavost o medojedovi kapském. Jestli i článek o tom, jak se má, to se uvidí.

Teď se dozvíte něco základního o psovi hyenovém. Pes hyenový latinsky nazývaný Lycaon pictus má dva názvy. První je pes hyenový a druhý pes hyenovitý. Psi hyenoví jsou skvělými lovci. 80 % jejich útoků končí úspěchem. Psi hyenoví dokáží vyvinout rychlost až 65 km/h. Touto rychlostí dokáží běžet 3-5 km. Pes hyenový se chová v Safari Parku Dvůr Králové. Tato ZOO je v jejich chovu nejúspěšnější na světě. Užijte si tento týden a nezapomeňte se dnes, tedy v pondělí v 18:40 koukat na ČT:D.

 článek napsal: Kryštof, 10.5.2021


Lev berberský

Jako vždy jsme na náš web přidali v pátek kvíz o zvířatech, která jsme minulý týden probírali. Stejně jako vždy jste mohli hlasovat, jaké zvíře chcete, abychom tento týden probírali jako téma týdne. Zajímají vás výsledky? Tady jsou! Nejvíce hlasů od vás dostal lev berberský. Dostal 20 hlasů a tím pádem bude tento týden tématem týdne. Na druhém místě se s 5 hlasy umístil indri. Jen o hlas méně dostal pes hyenový a usadil se na třetím místě. Na čtvrtém místě se usadili nosorožec tuponosý severní a zmije Latasteova. Tato zvířata měla 3 hlasy. Na pátém místě se umístil se 2 hlasy lemur severní a na šestém se s 1 hlasem umístili kakadu žlutolící a sajga tatarská. Albatros královský a jeřáb královský nedostali ani jeden hlas. Kvíz vyplnilo 39 čtenářů. Tento týden vyhrál jednoznačně lev berberský, uvidíme, jaké zvíře zvolíte opět vy příští týden.

Zajímá vás náš týdenní program? Tady je! Dnes, tedy v pondělí je na našem programu článek, který si právě čtete. Zítra se dozvíte jak je lev berberský ohrožený a také přibyde článek lvu berberském na záložce Popis zvířete. Vojta na záložce Plazí zpravodaj představí karetu pravou. Ve středu přidáme ručně malované obrázky lva berberského a koláž lva berberského, kterou jako vždy vytvoří Kája. Kryštof ve středu představí zmiji obecnou. Rybí zpravodaj, který píše Aiden, bude nově vycházet ve středu. V Rybím zpravodaji Aiden představí krunýřovce skvrnitého. Ve čtvrtek Vojta na záložce Zvířata ledových kontinentů představí lumíka norského. Matyáš na záložce Ptačí zpravodaj představí ledňáčka říčního. V pátek bohužel nepřibude článek na záložce Ze života medojeda kapského, ale na záložce Něco o medojedovi kapském článek přibude, stejně jako na záložce Fotky medojeda kapského, o kterém jsou články, přibude fotka. Opět v pátek přidáme kvíz, o zvířatech, která jsme tento týden na našem webu představili.

Teď se dozvíte něco základního o lvu berberském. Lvi jsou kočkovité šelmy. Lev berberský je aktivní jak v noci, tak i ve dne. Lvi jsou jediné kočkovité šelmy, které žijí a loví ve smečkách. Co jí, to se dozvíte zítra. Lev berberský si své teritorium označuje řevem, který je slyšet až na 8 km. 

článek napsal: Kryštof, 3.5.2021


Hrošík liberijský 

Jako vždy, tak i tento týdne jsme na náš web přidali kvíz o zvířatech probíraná minulý týden. Opět tam byla otázka, jaké zvíře chcete, aby bylo tento týden téma týdne. Zajímají vás výsledky této otázky? Tady jsou! Na prvním místě se s 20 hlasy umístil hrošík liberijský. Hrošík liberijský tedy tento týden bude téma týdne. Na druhém místě se umísili zebra Grévyho a žirafa síťovaná. Tito býložravci měli každý 5 hlasů. Na třetím místě se umístili hned tři zvířata, ara learův, lev perský a datel císařský. Měli shodně po 4 hlasech. Na čtvrtém místě se umístila šelma, která se vyskytuje jen na Madagaskaru, fosa. Na pátém místě se s 2 hlasy umístili ďábel medvědovitý a pralesnička ohnivá. Na šestém místě se umístili adax núbijský a ara spixův. Tato zvířata měla po 1 hlasu. Jediný přímorožec šavlorohý neměl ani jeden hlas. Kvíz celkem vyplnilo 51 čtenářů.

Naši věrní čtenáři už jistě vědí, že vždy po 4 týdnech přidáme do kvízu dvě otázky. Jsou jimi jaké zvíře jako téma týdne se vám, čtenářům líbilo nejvíce a jaký článek o zvířeti se vám líbil nejvíce ze zpravodajů. Teď se zaměříme na výsledky té první otázky. Nejvíce se vám jako téma týdne líbil orangutan bornejský. Dostal od vás krásných 23 hlasů. Na druhém místě se umístil varan komodský, ten dostal 14 hlasů. Na třetím místě se usadil gepard štíhlý, ten měl 8 hlasů a na posledním, tedy čtvrtém místě se umístil levhart mandžuský se 6 hlasy. 

Teď se zaměříme na výsledky otázky, která se vás ptala, jaký článek se vám ze zpravodajů líbil nejvíce. Nejvíce se vám líbil článek o roháčovi obecném, který je na záložce Zvířata našeho území. Roháč obecný od vás dostal 13 hlasů. Na druhém místě se umístil článek o tchoři stepním, který je stejně jako roháč obecný na záložce Zvířata našeho území. Tchoř stepní od vás dostal 8 hlasů. Na třetím místě se umístil článek o zmiji nosorožčí, který je na záložce Plazí zpravodaj. Zmije nosorožčí od vás dostala 7 hlasů. Mimochodem v článku o zmiji nosorožčí byli první dvě fotky, které nám zaslal Safari Park Dvůr Králové. Na čtvrtém místě se umístil článek o jasoňovi červenookém, který je na záložce Zvířata našeho území. Jasoň červenooký od vás dostal 6 hlasů. Také se na čtvrtém místě umístil článek o kondorovi andském, který je na záložce Ptačí zpravodaj. Měl pochopitelně 6 hlasů. Na pátém místě se umístily články o varanu skvrnitém, který je na záložce Plazí zpravodaj a o papuchalku severním, který je na záložce Zvířata ledových kontinentů. Dostali od vás 4 hlasy. Na posledním, tedy šestém místě se umístili články o sokolu stěhovavým a supu africkém, tyto články jsou na záložce Ptačí zpravodaj. Na šestém místě se také umístil článek o lachtanu antarktickém, který je na záložce Zvířata ledových kontinentů. Další články nedostaly ani jeden hlas.

Zajímá vás náš týdenní program? Tady je! Dnes, tedy v pondělí je na našem programu článek, který si právě čtete. V úterý přibude článek o hrošíku liberijském na záložce Popis zvířete a na záložce Jak je zvíře ohrožené se budete moci dočíst, jak je hrošík liberijský ohrožený. Na záložce Plazí zpravodaj Vojta v úterý představí krajtu tmavou. Ve středu si budete moci prohlédnout koláž hrošíka liberijského. Fotky nám dodá Safari Park Dvůr Králové. Kryštof na záložce Zvířata našeho území představí sysla obecného. Vojta na záložce Zvířata ledových kontinentů ve čtvrtek představí irbise. Matyáš na záložce Ptačí zpravodaj ve čtvrtek představí papoušíka hnědohlavého. Aiden na záložce Rybí zpravodaj představí delfínovce amazonského. Počkat, kdo je to Aiden a proč Rybí zpravodaj neděla už Lukáš? Asi si v duchu říkáte právě tuto větu. Tady jsou odpovědi. Aiden je náš nový člen, který nahradí Lukáše, který už Ochranu zvířat nedělá. Aiden bude psát Rybí zpravodaj. Možná jste si všimli, že minulý týden v pátek odstartovala záložka Medojed kapský, tato záložka má tři podzáložky, Ze života medojeda kapského, Fotky medojeda kapského, o kterém jsou články a Něco o medojedovi kapském. Na prvně jmenované záložce bohužel v pátek článek nepřibude, na dalších, ale ano. V pátek také přidáme kvíz o zvířatech, o kterých jsme psali. 

Teď se dozvíte něco základního o hrošíku liberijském. Hrošík liberijský se opravdu jmenuje hrošík liberijský, někdo si možná myslí, že správně to je hroch liberijský, ale není. Latinsky se hrošík liberijský nazývá Hexaprotodon liberiensis. Domorodci nazývají hrošíka liberijského nigbwe. Hrošík byl objeven až v 19. stoletím, některé poznatky o hrošíku liberijském byly objeveny v zoologických zahradách. 25.2 porodila samice hrošíka liberisjkého Malaya, v Safari Parku Dvůr Králové mládě, v této ZOO to je už druhé za 6 měsíců. Je to krásné zvíře a je nutno ho chránit.

článek napsal: Kryštof, 26.4.2021


Levhart mandžuský

Nejdříve máme pro vás 2 zajímavé informace. Tou první je, že Safari Park Dvůr Králové nám bude občas posílat fotky zvířat, která na našich stránkách představíme. Tou druhou je, že jsme se s našim sponzorem, firmou Q FIRMA, dohodli, že adoptujeme medojeda kapského, který je chovaný v Safari Parku Dvůr Králové. V pátek proto přidáme záložku, na které budou fotky (zaslané Safari Parkem Dvůr Králové) toho našeho adoptovaného medojeda kapského, něco o medojedovi kapském a možná občas informace o tom adoptovaném medojedovi. Teď jdeme na výsledky hlasování. Na prvním místě se umístil levhart mandžuský se 12 hlasy. Na druhém místě se s 11 hlasy umístil hrošík iberijský. Na třetím místě se umístila žirafa síťovaná s 8 hlasy. Za ní byl na čtvrtém místě se 6 hlasy lev perský. Na pátém místě se umístili datel císařský a krajta písmenková, tato zvířata měla po 1 hlasu. Ara learův, ara spixův, přímorožec šavlorohý, ďábel medvědovitý a pralesnička ohnivá neměli ani jeden hlas. Kvíz celkově vyplnilo 46 čtenářů.

Zajímá vás náš týdenní rozvrh? Tady je! Dnes, tedy v pondělí je na našem programu článek, který si právě čtete. V úterý se dozvíte jak je levhart mandžuský ohrožený a také na záložce Popis zvířete přibude článek o levhartovi mandžuském. V Plazím zpravodaji Vojta představí zmiji nosorožčí. Ve středu budete mít šanci si prohlédnout koláž levharta mandžuského a ručně malované obrázky levharta mandžuského. Kryštof ve Zvířatech našeho území představí tchoře stepního. Ve čtvrtek Lukáš představí kostlína obrovského, Vojta představí v Ptačím zpravodaji aru hyacintovou a ve Zvířatech ledových kontinentů Vojta představí soba polárního. V pátek přidáme na náš web kvíz o levhartovi mandžuském a básničku o levhartovi mandžuském. Jak už jsem zmínil v pátek ještě přidáme záložku, která se bude jmenovat Medojed kapský. Tato záložka bude o mláděti medojeda kapského, kterého jak jsem psal adoptujeme. Přesně toto mládě můžete vidět v Safari Parku Dvůr Králové. Bude to, ale občasník (to znamená, že fotky a články o medojedovi nebudou v pravidelném intervalu), každý týden ale přidáme jednu informaci o medojedovi kapském.

Teď se dozvíte něco o levhartovi mandžuském. Levhart mandžuský též levhart amurský nebo levhart skvrnitý mandžuský je poddruh levharta skvrnitého. Latinsky je nazývaný Panthera pardus orientalis nebo Panthera pardus amurensis. Je to nejseverněji žijíci druh levharta, kde se vyskytuje, podrobně se zítra dozvíte v Popisu zvířete. Je to hlavně noční živočich. Na konci roku 2000 bylo pouze 19 jedinců levhartů mandžuských chovaných v ZOO. V Safari Parku Dvůr Králové sice nespatříme levharta mandžuského, zato tam je možný k vidění levhart perský.

článek napsal: Kryštof, 19.4.2021


Orangutan bornejský

nové logo, které namaloval Kryštof
nové logo, které namaloval Kryštof

Nejdříve byste se měli dozvědět, že od dnešního dne máme nové logo. Toto nové logo je zde vyfocené. Namaloval ho Kryštof. V kruhu je tlapa savce, pro upřesnění tlapa tygra. Tato tlapa savce, představuje zvířata, která byla, jsou a budou tématem týdne. Je to tlapa savce a proto představuje i Zvířata našeho území (dříve Ohrožená zvířata ČR, od dnešního dne je tato záložka, ale přejmenovaná na Zvířata našeho území, ale nepředbíhejme. Dozvíte se o tom i v průběhu článku) a Zvířata ledových kontinentů. Vedle kola, ve kterém je umístěna tlapa savce (tygra) jsou umístěna dvě křídla. Ty představují Ptačí zpravodaj (v Ptačím zpravodaji nastaly menší změny, dozvíte se o tom v průběhu článku). Nad a pod logem jsou delfíni. Ti představují Rybí zpravodaj. 

Teď se dozvíte výsledky hlasování o tématu týdne. Na prvním místě se umístil orangutan bornejský se 14 hlasy, toto zvíře, tedy bude tento týden tématem týdne. Na druhém místě se umístil levhart mandžuský se 13 hlasy. Souboj o první místo byl velmi dramatický, protože ještě tři hodiny před uzávěrkou vedl levhart mandžuský před orangutanem bornejským o 5 hlasů. Na třetím místě se umístili zebra Grévyho, lev perský a žirafa síťovaná. Tato nádherná zvířata měla po 2 hlasech. Na čtvrtém místě se umístili ara learův, žralok dlouhoploutvý a pralesnička ohnivá. Měli po 1 hlasu. Ara spixův, datel císařský, přímorožec Šavlorohý, paježura Bruijnova a krajta písmenková neměli ani jeden hlas. Kvíz vyplnilo 36 čtenářů.

Zajímá vás náš týdenní rozvrh? Tady je! Dnes tedy v pondělí je na našem programu článek, který si právě čtete. V úterý si budete mít šanci přečíst popis orangutana bornejského a jak je orangutan bornejský ohrožený. Také v úterý přibude jedna záložka. Bude se nazývat Plazí zpravodaj a psát ho bude Vojta. Tento týden v něm představí varana skvrnitého. Ve středu si budete mít šanci prohlédnou ručně malované obrázky orangutana bornejského a koláž orangutana bornejského. Ve středu Kryštof na záložce Zvířata našeho území představí roháče obecného. Říkáte si, co to je za záložku? To nějakou zase přidali? Ne, nepřidali jsme žádnou záložku. Jen jsme přejmenovali záložku Ohrožená zvířata ČR na Zvířata našeho území. Účel stále je seznámit vás s ohroženými druhy zvířat ČR a téma jsou ohrožená zvířata ČR. Teď jdeme na čtvrtek. Ne! Ještě jste přece neřekli jakého ptáka představí Matyáš v Ptačím zpravodaji! Možná si právě tuto větu teď v duchu říkáte. Tady je vysvětlení. Možná jste si ve středu, když ve Ptačím zpravodaji vyšel článek o supu africkém na začátku všimli, že se píše, že na Ptačím zpravodaji už nebudou přibývat nové články. Důvod byl, že Matyáš neměl čas už psát. Ten den večer se ještě rozmyslel. Ptačí zpravodaj bude tedy nově vycházet ve čtvrtek (pokud se ještě něco změní, ihned vás informujeme). Matyáš v něm tento týden představí kondora andského. Lukáš v Rybím zpravodaji ve čtvrtek představí veslonosa amerického a Vojta ve Zvířatech ledových kontinentů papuchalka severního. V pátek přidáme básničku o orangutanu bornejském a kvíz o orangutanovi bornejském. 

Orangutan bornejský žije jen na ostrově Borneo. Latinsky se jmenuje Pongo pygmaeus. Jsou už pouze tři druhy orangutanů, žijí pouze na ostrovech Borneo a Sumatra. Samice orangutanů se o svá mláďata starají do 4 let jejich života. Orangutani se dožívají ve volné přírodě kolem 40 let. Pokud orangutani žijí v zajetí (např. v ZOO), mají díky omezenému pohybu sklony k obezitě, proto v ZOO musejí držet poměrně přísnou dietu. Orangutani mají z 97 % DNA stejné jako lidé. Podle domorodých obyvatel Bornea přináší smůlu podívat se orangutanovi do obličeje tváří v tvář.

 článek napsal: Kryštof, 12.4.2021


Gepard štíhlý

Nejdřívé vám chceme popřát veselé Velikonoce! Teď už jdeme na článek. Opět jsme v pátek na náš web přidali kvíz o zvířatech, která jsme probírali minulý týden. Hlavně o varanovi komodském. Opět se vás předposlední otázka ptala jaké zvíře chcete, abychom tento týden probírali jako téma týdne. Tady jsou výsledky! Na prvním místě se umístil gepard štíhlý s 11 hlasy. Tato krásná kočkovitá šelma bude tento týden tedy téma týdne. Na druhém místě se s 10 hlasy umístil žralok dlouhoploutvý. Na třetím místě se umístil se 7 hlasy lev perský. Lvi jsou mimochodem přezdíváni jako králové zvířat. Takže otázka, která se vás ptala, jak se přezdívá sumci piraíba, nemohla mít správnou odpověď velký král. Tato možnost, ale v kvízu byla. Král zvířat, ale není tento týden téma týdne. Na třetím místě se také umístila žirafa síťovaná. Ta měla stejně jako lev perský 7 hlasů. Na čtvrtém místě se umístil se 3 hlasy levhart mandžuský. Na pátém místě se umístili zebra Grévyho, pralesnička ohnivá a paježura Bruijnova. Tato zvířata měla 1 hlas. Ara learův, ara spixův, krajta písmenková, datel císařský a přímorožec šavlorohý neměli ani jeden hlas. Kvíz celkově vyplnilo 41 čtenářů.

Zajímá vás náš týdenní rozvrh? Tady je! Dnes, tedy v pondělí (toto pondělí je Velikonoční pondělí) je na našem programu článek, který si právě čtete. Zítra se dozvíte, jak je gepard štíhlý ohrožený a také si budete moci přečíst popis geparda štíhlého. Ve středu se na našich stránkách objeví koláž geparda štíhlého a ručně malované obrázky geparda štíhlého. Kryštof ve středu na záložce Ohrožená zvířata ČR napíše článek o želvě bahenní. Matyáš na záložce Ptačí zpravodaj představí supa afrického. Ve čtvrtek vám Lukáš na záložce Rybí zpravodaj představí zubatici makrelovou a Vojta na záložce Zvířata ledových kontinentů lachtana antarktického. V pátek se na našem webu objeví kvíz o zvířatech, která jsme probírali. Hlavně o gepardovi štíhlém. Také si v pátek budete mít šanci přečíst a poslechnout básničku o gepardovi štíhlém.

Teď se dozvíte něco základního o gepardovi štíhlém. Gepard štíhlý latinský nazývaný Acinonyx jubatus je nejrychlejší zvíře žijíci na pevnině. Dokáže dosáhnout rychlosti okolo 115 km/h. Gepard štíhlý především žije v afrických savanách. Malá populace přežívá také v Asii. Tento druh geparda dříve přežíval v Africe, Arabském poloostrově, na Blízkém východě a v Indii. Teď se gepard štíhlý vyskytuje hlavně v Africe. Egypťané dříve chovali geparda štíhlého jako domácí zvíře. Bylo to, ale velmi dávno. Gepard štíhlý je krásné zvíře a byla by škoda, kdyby na naší planetě nebyl.

článek napsal: Kryštof, 5.4.2021


Varan komodský

Opět jsme v pátek na náš web přidali kvíz o zvířatech, která jsme minulý týden probírali a to hlavně o karetě obrovské. Jenom vám dám rychlou připomínku pravidel kvízu. Kvíz si můžete udělat kdykoliv, vždy se na web přidá v pátek. Pokud se, ale chcete zapojit do hlasování o příštím tématu týdne můžete hlasovat jen do neděle 18:00. Tato otázka tam po 6 hodině odpolední zůstává, ale váš hlas by se už nepočítal. Teď už jdeme na výsledky této otázky. Na prvním místě se umístil varan komodský se 17 hlasy. Varan komodský bude tedy tento týden téma týdne. Na druhém místě se umístil lev perský s 8 hlasy. Poslední pódiové místo, tedy třetí místo, obsadil levhart mandžuský, kterého fotku máme mimochodem na stránce Úvod našich stránek. Na čtvrtém místě se umístili ara learův, gepard štíhlý a pralesnička ohnivá, všichni tři měli 3 hlasy. Na pátém místě se umístili krajta písmenková a žralok dlouhoploutvý, tato ohrožená zvířata měla 2 hlasy. O šesté místo se dělí žirafa síťovaná a paježura Bruijnova, oba měli 1 hlas. Přímorožec šavlorohý, ara spixův a datel císařský neměli ani jeden hlas. 

Vždy po 4 týdnech je v kvízu otázka, která se vás ptá jaké články o tématu týdne se vám tento měsíc líbily nejvíce. Tady jsou výsledky. Nejvíce se vám líbily články o kakapovi sovím, dali jste jim 16 hlasů. Na druhém místě se usadily články o karetě obrovské, ty dostali 14 hlasů. Na třetím místě se usadily články o slípce takahe, ty měli 9 hlasů. Na posledním, tedy čtvrtém místě se umístil lvíček zlatý se 6 hlasy. 

Vždy po 4 týdnech je v kvízu otázka, která se vás ptá, jaký článek o zvířeti ze zpravodajů se vám líbil nejvíce. Tady jsou výsledky. Nejvíce se líbila vydra říční z Ohrožených zvířat ČR. Vydra říční dostala 14 hlasů. Na druhém místě se usadili arapaima gigas z Rybího zpravodaje a křeček polní z Ohrožených zvířat ČR. Oba tato zvířata dostala 9 hlasů. Na třetím místě se umístili rys ostrovid z Ohrožených zvířat ČR a liška polární ze Zvířat ledových kontinentů. Obě tyto šelmy dostaly 4 hlasy. Na čtvrtém místě se umístil losos obecný z Rybího zpravodaje se 2 hlasy. Na pátém místě se umístili lín obecný z Rybího zpravodaje, jeseter malý z Rybího zpravodaje a kosatka dravá ze Zvířat ledových kontinentů. Tato zvířata dostala 1 hlas. Ostatní zvířata nedostala ani jeden hlas. 

Zajímá vás náš týdenní rozvrh? Tady je! Dnes, tedy v pondělí je na našem webu na programu článek, který si právě čtete. V úterý se dozvíte jak je varan komodský ohrožený a také si budete moct přečíst jeho popis. Ve středu se na našem webu objeví ručně malované obrázky varana komodského a koláž varana komodského. Kryštof na záložce Ohrožená zvířata ČR představí jasoně červenookého a Matyáš na záložce Ptačí zpravodaj sokola stěhovavého. Ve čtvrtek Lukáš v Rybím zpravodaji představí sumce piraíba. Vojta na záložce Zvířata ledových kontinentů představí mrože ledního. V pátek opět přidáme kvíz, ve kterém rozhodnete vy o příštím tématu týdne. Také v pátek přidáme básničku.

Teď se dozvíte něco základního o varanovi komodském. Latinsky se varan komodský řekne Varanus komodoensis. Varan komodský je nevětší a zároveň i nejtěžší ještěr světa. Varani nesou jméno po ostrově Komodo v Indonésii, ale vyskytují se i na dalších čtyřech přilehlých ostrovech v souostroví Malé Sundy. Pro západní obyvatele planety Země byl varan komodský objeven až roku 1912. Varanu komodskému se také přezdívá komodský drak a mně jako drak doopravdy připadá. Byla by škoda, kdyby komodský drak na naší planetě vymřel.

článek napsal: Kryštof, 29.3.2021


Kareta obrovská

Jako každý týden, tak i tento týden jsme na náš web přidali kvíz o zvířatech, která jsme probírali, hlavně o slípce takahe. V kvízu byla jako vždy otázka, která se vás ptala jaké zvíře chcete příští (tento) týden jako téma týdne. Zajímají vás výsledky této otázky? Tady jsou! Na prvním místě se umístila s 26 hlasy kareta obrovská, kareta obrovská tedy bude tento týden téma týdne. Na druhém místě se umístil koala medvídkovitý s 12 hlasy a na třetím místě se s 7 hlasy umístil ara learův. Dále se pak umístila na čtvrtém místě achatina žravá se 6 hlasy, na pátém místě se s 5 hlasy umístil ďábel medvědovitý, na šestém místě se s 3 hlasy umístil axotol mexický a na sedmém místě se umístila paježura Bruijnova s 1 hlasem. Ibis skalní, ptakokřídlec Alexandřin a luskoun krátkoocasý neměli ani jeden hlas a dělí se o osmé místo. Vy jste jistě zaznamenali úspěchy v kvízu a my jsme zaznamenali jeden z největších úspěchů našeho projektu. Kvíz totiž vyplnilo 60 čtenářů a to je nový rekord. Dosavadní rekord držel kvíz hned z prvního týdne existence Ochrany zvířat, a to kvíz o pandě velké kde celkem hlasovalo 55 čtenářů. Kvíz o slípce takahe ho ale o 5 hlasů překonal. Děkujeme za to, že naše stránky navštěvujete a přejeme krásný týden se zvířaty. Pokud budete mít otázky či připomínky, kontaktujte nás na str. O nás, nebo když budete mít čas a chuť, tak se můžete podívat na náš instagram, odkaz na něj naleznete na straně O nás. 

Zajímá vás náš týdenní program? Tady je! V pondělí, tedy dnes je na našem programu článek, který si právě čtete. V úterý se zveřejní článek o popisu karety obrovské a také se zveřejní článek o tom, jak je kareta obrovská ohrožená. Ve středu ukážeme koláž a námi malované obrázky karety obrovské. Minulý týden byl celý rekordní a jubilejní. Ve středu to bylo už měsíc, co přibyly dvě záložky, Ohrožená zvířata ČR a Ptačí zpravodaj. Obě tyto záložky vznikli 24. února. V Ohrožených zvířatech ČR vám Kryštof ve středu představí tetřívka obecného a Matyáš v Ptačím zpravodaji sýčka lesního. Ve čtvrtek přibyl nový rekord, nejdelší článek z naší historie. Tento článek napsal Vojta a byl o lišce polární, na záložce Zvířata ledových kontinentů. Na této záložce vám ve čtvrtek Vojta představí narvala jednorohého a Lukáš na záložce Rybí zpravodaj představí arapaimu velkou. V pátek se na našem webu objeví kvíz o zvířatech, která jsme probírali tento týden a básnička o karetě obrovské.

Teď se dočtete něco základního o karetě obrovské. Kareta obrovská je mořská želva a je to druhá největší želva na světě. Je to plaz. Latinsky se nazývá Chelonia mydas. Kareta obrovská se dožíva 80 let. Všechny vodní želvy žijí jen ve vodě, na pevninu vylézají jen když kladou vejce. Samice vylézají na břeh pouze v noci, když hledají vhodné místo pro nakladení vajec. Každý vrh obsahuje okolo 100 vajec. Na břehu se vylíhnou a začíná putování do moře, které je pro malé želvičky velmi obtížné. Když se ale vylíhnou na pláži u města, není to dobře. Mladé želvy totiž jdou za světlem, které vyzařuje moře, když se vylíhnou na pláži u města, tak město samozřejmě vydává vetší světlo než moře a tak jdou malé želvičky za světlem města. Když dorazí jsou zmatené. Některé spadnou do kanálů a jiné zase přejede auto. Jen hrstka malých vodních želv dokáže přežít. Víte, proč se někomu říká, že pláče jako želva? Želvy totiž při kladení vajec skutečně pláčou. Důvodem obvykle bývá velké množství písku, které se želvám při hrabání děr dostává do očí. Kareta obrovská je krásná vodní želva a byla by škoda, kdyby na naší planetě vymřela.

článek napsal: Kryštof, 22.3.2021

Slípka takahe

Jako vždy jsme v pátek na náš web přidali kvíz o zvířatech probírané minulý týden, zejména o kakapovi sovím. Opět se vás předposlední otázka ptala, jaké zvíře chcete, abychom probírali tento týden (14.3 - 18.3 2021). Zajímají vás výsledky této otázky? Tady jsou! Kvíz vyplnilo 34 čtenářů. Na prvním místě se umístila s 12 hlasy slípka takahe. Na druhém místě se s 11 hlasy umístil ara learův, souboj o první místo byl velmi dramatický, protože ještě asi tak pět hodin před uzávěrkou této otázky vedl ara learův o 5 hlasů před konečným vítězem, tedy slípkou takahe. Na třetím místě se umístil koala medvítkovitý s pěti hlasy. Paježura Bruijnova se usadila na čtvrtém místě se třemi hlasy společně s ďáblem medvědovitým, který měl pochopitelně stejně jako paježura Bruijnova tři hlasy. Další zvířata neměla ani jeden hlas. Užijte si tento týden se zvířaty a v pátek budete mít opět šanci si udělat kvíz a hlasovat o zvířeti, které se bude probírat příští týden.

Zajímá vás náš týdenní rozvrh? Tady je! Dnes je na našem rozvrhu článek, který si právě čtete. Zítra, tedy v úterý se dozvíte, jak je slípka takahe ohrožená a na programu je i popis slípky takahe. Ve středu ukážeme malované obrázky slípky takahe a koláž slípky takahe. Také se ve středu na záložce Ohrožená zvířata ČR od Kryštofa dozvíte o křečkovi polním. Na záložce Ptačí zpravodaj se od Matyáše dozvíte o orlu opičím. Ve čtvrtek se na záložce Rybí zpravodaj od Lukáše dozvíte o jeseteru malém, také se ve čtvrtek na záložce Zvířata ledových kontinentů od Vojty dozvíte o lišce polární. V pátek se na našem webu objeví básnička o slípce takahe a kvíz o slípce takahe. Tak užijte si tento týden se zvířaty!

Teď se dozvíte něco zálkadního a doufám i zajímavého o slípce takahe. Slípka takahe též slípka novozélandská se latinsky řekne porphyrio hochstetteri. Slípka takahe byla padesát let považována za vyhynulou, vědci jí začali považovat za vyhynulou v roce 1898. Našli jí na novozélandských Alpách na jížním cípu Jížního ostrova. Zásluhy za znovu objevení slípky takahe má novozélandský lékař a dobrodruh Geofrej Orbell. Jím vedená expedice jí objevila roku 1948. Slípka takahe, stejně jako kakapo soví neumí létat. Obývá vysoko položené pastviny s trsy horských tráv, které představují její hlavní potravu. 

článek napsal: Kryštof, 15.3.2021


Kakapo soví

Opět jsme v pátek přidali kvíz o lvíčkovi zlatém a o zvířatech, která se probírala minulý týden. Jako každý týden, tak i tento týden byla v kvízu otázka, která se vás ptala, jaké zvíře chcete, aby bylo tématem týdne. Zajímají vás výsledky? Tady jsou! Kvíz vyplnilo 40 čtenářů. Na 1. místě se umístil se 13 hlasy kakapo soví, kakapo soví tedy tento týden bude tématem týdne. Užijte si o něm články. Na 2. místě se umístila s 10 hlasy slípka takahe, na 3. místě se umístil koala medvítkovitý a ďábel medvědovitý, obě tato zvířata měla shodně hlasů, tedy po šesti. Další zvířata měla 1 hlas a některá dokonce ani jeden hlas. Užijete si tedy články o vámi zvoleném zvířeti, o kakapovi sovím.

Teď vám řeknu jaký bude náš rozvrh tento týden. V pondělí, tedy dnes je na našem programu článek, který si právě čtete. V úterý se dozvíte, jak je kakapo soví ohrožený a popis kakapa sovího. Ve středu ukážeme obrázky kakapa sovího a koláž kakapa sovího. Také vám Kryštof na záložce Ohrožená zvířata ČR představí vydru říční a Matyáš na záložce Ptačí zpravodaj aru kanidu. Ve čtvrtek vám Lukáš v Rybím zpravodaji představí lososa obecného a Vojta ve Zvířatech ledových kontinentů představí kosatku dravou. V pátek přidáme na naše stránky básničku o kakapu sovím a kvíz o kakapu sovím a dalších zvířatech představených v našich záložkách. Užijte si tento týden a třeba se koukněte na náš instagram, odkaz na něj naleznete na stránce O nás.

Teď vám řeknu něco základního o kakapovi sovím. Kakapo soví je nejvzácnějším papouškem na světě, ale také největším papouškem na světě. Kakapo soví neumí létat, místo toho šplhá a jeho křídla mu pomáhají při seskocích ze stromů. Tento papoušek se podobá sově nejen tím, že je to noční pták, ale i vzhledem. Chováním se však podobá králíkovi, jelikož žije v podzemních norách a živý se rostlinou stravou. Jeho jméno pochází z maorštiny, jazyka prvních obyvatel Nového Zélandu (kakapo soví žije jen na Novém Zélandu) a v překladu to znamená noční papoušek. Může se dožit až 100 let. V době páření je volání samečka na samičku slyšet na několik kilometrů. O pohlaví budoucích mláďat rozhoduje úroda jednoho konkrétního druhu stromu, když je plodů dostatek rodí se samci, kteří jsou větší a potřebují více potravy. Latinsky se kakapo soví nazývá Strigops habroptila. Teď vám představím celebritu Sirocca (Sirocco je kakapo soví), který je miláčkem médii. Sirocco se stal oficiálním vyslancem novozélandské fauny a má svůj účet na Facebooku. Odkaz na tento účet najdete pod článkem. Tak pomozme kakapům sovím a to i Siroccovi tak, že nebudete používat moc plastů, aby se jim nezničilo jejich přirozené prostředí. 

Odkaz na Siroccův facebook:

článek napsal: Kryštof, 8.3.2021Lvíček zlatý

Nejdříve ze všeho bychom vám chtěli poděkovat za vaší přízeň, která trvá už měsíc. Uteklo vám to stejně jako mě? Přesně před měsícem jsme zveřejnili 1. článek. Tehdy to byl úvodní článek o pandě velké. Vždy, když dokončíme 4 týdny, budete mít v kvízu otázky: jaké zvíře se vám za uplynulý měsíc líbilo nejvíce jako téma týdne a jaké zvíře ze zpravodajů se vám líbilo nejvíce. Poprvé jste se mohli s těmito otázkami setkat minulý týden, v kvízu o pandě červené, tady jsou výsledky těchto 2 otázek. 1. zmíněná otázka dopadla takto: na 1. místě se umístila panda červená s 9 hlasy, na 2. místě se umístil tygr ussurijský s 8 hlasy, na 3. místě se umístila panda velká s 6 hlasy a na posledním místě se umístila gorila horská. Výsledky 2 zmíněné otázky jsou takovéto: na 1. místě se umístila kočka divoká s 12 hlasy, na 2. místě se umístil tučňák císařský a lední medvěd, kteří měli stejně hlasů, tedy 6 hlasů, na 3. místě se umístila tirika rudokřídlá se 3 hlasy a na 4. místě se umístil úhoř říční s 1. hlasem. Ostatní zvířata neměla ani jeden hlas. Teď už jdeme na výsledky hlasování o zvířeti, které chcete abychom probírali jako téma týdne: na 1. místě se umístil lvíček zlatý s 10 hlasy, toto zvíře budeme tedy tento týden probírat. Na 2. místě se umístil ibis skalní s 9 hlasy a na 3. místě se umístil ďábel medvědovitý se 4 hlasy. Ostatní zvířata měla 2 a méně hlasů. Kvíz nám vyplnilo celkem 28 lidí.

Teď vám řeknu náš týdenní plán na tento týden. V úterý si jako každý týden přečtete popis lvíčka zlatého (téma týdne) a jak je lvíček zlatý ohrožený (v úterý mám mimochodem narozeniny). Ve středu opět ukážeme koláž lvíčka zlatého a také ručně malované obrázky. Také vám já představím jedno ohrožené zvíře ČR, tentokrát to bude rys ostrovid. Matyáš vám představí jednoho ohroženého ptáka na záložce Ptačí zpravodaj. Tentokrát to bude majna Rothschildova. Ve čtvrtek vám Lukáš představí opět jednu ohroženou rybu, tentokrát se můžete těšit na lína obecného. Ve čtvrtek vám Vojta představí jedno zvíře z ledových kontinentů, tento týden budete mít šanci se seznámit s tučňákem Homboldtův. V pátek jako vždy Sebastian zarecituje a složí básničku o lvíčku zlatém. Také v pátek na náš web přidáme kvíz o zvířatech probíraných tento týden. V kvízu budete mít šanci až do neděle 18:00 h hlasovat o zvířeti, které chcete, abychom probírali jako téma týdne příští týden.

Teď si povíme něco o lvíčku zlatém. Lvíček zlatý má ještě 1 jméno a to zní lvíček malý. Jeho latinské jméno zní leontopithecus rosalia. Je aktivní ve dne i v noci. Samice rodí 1 - 2 mláďata, vzácně i tři. Lvíček zlatý se živí hmyzem, plody ovoce, semeny a bobulemi. Žije v malých rodinných skupinkách. Obývá lesy v okolí moře. Vyskutuje se hlavně v jížní Americe. Kdyby opice mezi sebou volili krále, byl by lvíček zlatý žhavým kandidátem. Má hřívu jako lev a navíc oplývá nádhernou oranžovozlatou barvou, která z něj dělá skutečný klenot živočišné říše. Přesto se i tato nádherná opice ocitla na pokraji vyhynutí. Jeho popis a jak je ohrožený se dozvíte zítra. Pokud budete mít otázky, připomínky nebo cokoli jiného kontaktujte nás na str. O nás přes kontaktní formulář. Tak přeji hezké počtení tento týden a když budete mít náladu koukněte se na náš instagram. 

článek napsal: Kryštof, 1.3.2021Panda červená

Od pátku až do neděle jste měli možnost si opět vyplnit kvíz. Tentokrát byl kvíz o gorile horské. Předposlední otázka se vás ptala, jaké zvíře chcete probírat týden od 22.2 - 26.2 2021. Kvíz nám vyplnilo 43 čtenářů, čtenáři hlasovali stejně jako každý týden o zvířeti, které by si přáli, abychom od dneška probírali. Pokud vás zajímá jak to dopadlo, určitě si přečtěte tento odstavec! Tady jsou už výsledky: na 1. místě se umístila panda červená s 15 hlasy, na druhém místě se umístil lední medvěd, který měl jen o jeden bod méně než panda červená, tedy 14 hlasů a na 3. místě se umístil levhart obláčkový s 9 body. Jak jste si už jistě domysleli, tento týden budeme probírat pandu červenou. V pátek na náš web opět přidáme kvíz, ve kterém budete moct opět hlasovat o zvířeti, které budete chtít, abychom se jím zabývali v týdnu od 1.3 až do 5.3.

Chcete vědět jaká zvířata se ještě kromě pandy červené budou tento týden probírat? Tady to budete mít šanci zjistit! Dnes a v úterý si budeme povídat o pandě červené. Ve středu přidáme dvě nové záložky. 1. se bude nazývat Ohrožená zvířata ČR, ve které vám já představím každý týden jedno ohrožené zvíře ČR. Tento týden budete mít šanci se dozvědět něco o kočce divoké, která je v ČR kriticky ohrožená. 2. záložka se bude nazývat Ptačí zpravodaj, ve které vám Matyáš řekne něco o ohroženém ptáku. Tento týden vám Matyáš představí tiriku rudokřídlou. Ve čtvrtek vám jako vždy Lukáš představí jednu ohroženou rybu. Tentokrát to bude mihule říční. Ve čtvrtek také budete mít možnost se seznámit s jedním zvířetem z ledových kontinentů, tentokrát Vojta představí ledního medvěda. V pátek budete mít možnost si přečíst a poslechnout básničku o pandě červené a samozřejmě si budete moct vyplnit i kvíz o zvířatech, které jsme probírali tento týden.

Teď si povíme něco základního o pandě červené. Panda červená má dvě jména. 1. je panda červená a 2. je panda malá. Latinsky (vědecky) se panda červená řekne Ailurus fulgens. Její popis a jak je ohrožená se jako každý týden dozvíte zítra, tedy v úterý. Panda červená je menší stromová šelma. Není si moc příbuzná s pandou velkou. Má ale podobný život jako větší a možná i známější panda. Pandy červené jsou samotářská zvířata, která se úmyslně stýkají jen v době páření, to je mezi lednem a březnem. V ČR jí můžeme vidět v mnoha ZOO, například v ZOO Praha, nebo v ZOO Zlín. Užijte si tento týden se zvířaty a pokud budete mít otázky nebo připomínky prosím kontaktujte nás na str. O nás.

článek napsal: Kryštof, 22.2.2021Gorila horská

Nejdříve vám popřejeme šťastný Valentýn. Teď už jdeme na článek:  opět jste měli možnost v kvízu o tygrovi ussurijském dávat hlasy zvířeti, o kterém byste se chtěli dozvědět něco více. Znovu musíme připomenout, že  hlasovat můžete do neděle do 18:00, po 18:00 hodině se vaše hlasy už nebudou počítat. Tady jsou výsledky: Na 1. místě se umístila gorila horská, na druhém tučňák Humboldtův a na 3. místě se umístil slon africký. Takže tento týden budeme probírat gorilu horskou a v pátek až do neděle budete opět hlasovat o zvířeti, které budeme probírat v týdnu od 22.2. do 26.2.

Jak už jste si četli, tento týden budeme probírat gorilu horskou, tak si o ní něco základního teď povíme! Je to poddruh gorily východní. Je to 2. největší primát na světě. Její popis a něco o tom jak je ohrožená opět nebudu prozrazovat, protože to bude na našich stránkách až zítra. Latinsky (vědecky) se řekne Gorilla beringei beringei. Užijte si tento týden i s našimi webovkami. Pokud budete mít dotazy, koukněte se na str. O nás, kde naleznete kontaktní formulář.

článek napsal: Kryštof, 15.2.2021Tygr ussurijský

Jak všichni naši čtenáři vědí, v pátek jsme na záložku Kvíz a básnička přidali kvíz o pandě velké. Předposlední otázka se vás ptala jaké zvíře chcete příští týden. Kvíz si můžete udělat kdykoliv, ale hlasovat pro zvíře pouze do neděle do 18:00 h. Osmnáct z vás odpovědělo, že by si přálo, aby jsme se tento týden zabývali tygrem ussurijským, tento druh tygra se tedy umístil na 1. místě, 9 z vás si přálo, abychom tento týden probírali ledního medvěda, lední medvěd se umístil na 2. místě, na 3. místě s 8 hlasy se umístil žralok bílý. Další zvířata měla pod 8 hlasech. Celkově hlasovalo 55 čtenářů. Takže tento týden se bude probírat tygr ussurijský. O zvířeti, které se bude probírát příští týden, rozhodnete opět vy.

Jak už jsem zmínil tento týden se bude probírat tygr ussurijský, tak si o něm něco základního teď povíme! Tygrovi ussurijskému se také přezdívá tygr sibiřský, amurský, atlajský, korejský, mandžuský a severočínský. Jako minulý týden vám nebudu prozrazovat, jak je velký ani jak je ohrožený, protože to prozradí Vojta, Bára a Kája. V Česku se chová v ZOO Hluboká, Hodonín, Olomouc, Plzeň, Zlín, Praha, Tábor, Dvorec také se chová v faunparku Horní Lípová a v Ringelland. Vědecky se tygr ussuríjský jmenuje Panthera tigris altaica. Užijte si články o tygrovi ussurijském.

článek napsal: Kryštof, 8.2.2021
Panda velká

Tento týden se budeme zabývat pandou velkou. Panda velká je krásné majestátní zvíře žijící v bambusových lesích. Jak je velká, to nebudu prozrazovat, protože o tom zítra napíše Vojta s Kájou. Jen vám prozradím, že je to savec. Vědecky se panda velká řekne: Ailuropoda melanoleuca, v překladu to znamená kočičí-stopa-černá-a-bílá.

článek napsal: Kryštof, 1.2.2021