PTAČÍ ZPRAVODAJ

Ledňáček říční

Ledňáček říční je ptáček o průměrné délce 16,5 cm. Má oranžové bříško, modrá křídla, modrou hlavu a na jeho délku dlouhý zobák. Ledňáčku říčnímu se říká "létající drahokam" kvůli jeho kráse. Vyskytuje se na velkém území Evropy, Asie a v severní Africe. Na jeho jídelníčku najdete malé ryby do velikosti 12 cm (průměrně 6-7 cm), vodní hmyz a obojživelníky. Hnízdí v norách kde bývá 5-7 vajec. Rozpětí křídel měří 24-26 cm. Váží 40-45 g. Má asi 4 cm dlouhý zobák. Za den musí sníst neuvěřitelných 60% své váhy! Ledňáček se vyskytuje téměř v celé Evropě s výjímkou Islandu. Ledňáček říční přes zimu migruje (to znamená stěhuje se) do Afriky. Na světě je ještě 600 000 párů což z něho dělá málo dotčený. Vážné nebezpečí představuje ničení jeho přirozeného prostředí a nedostatek míst na hnízdnění. Ledňáček říční dospívá kolem 1 roku.

článek napsal: Matyáš, 6.5.2021


Papoušík hnědohlavý

obrázek namaloval: Matyáš
obrázek namaloval: Matyáš

Papoušík hnědohlavý je zelený, má oranžovou skrvnu na krku, zobák má červený a vršek a předek hlavy je hnědý, odtud pochází jméno papoušík hnědohlavý. Papoušík hnědohlavý je drobný papoušek o velikosti cca 14 centimetrů a váhy 40 gramů. Papoušík hnědohlavý žije v Zambii (stát, ležící na jihu Afriky) v odhadovaném počtu 2500 až 10 000 jedinců. Žije v hejnech poblíž vody a listnatých lesích do 1000 metrů nad mořem. Je ohrožený kvůli vysoušení a ztráty životního prostředí (obojí má na svědomí člověk). Latinský název je Agapornis nigrigenis. První chov v zajetí se podařil v roce 1908.

článek napsal: Matyáš, 29.4.2021


Ara hyacintový

Tento týden vám představím modrého krále zelené Brazílie. Aru hyacintového.

Ara hyacintový je největší papoušek světa. Přezdívá se mu modrý král zelené Brazílie. Velmi rád poletuje deštným pralesem a moc rád jí ořechy. Ara hyacintový má velmi nádherné zbarvení peří, je celý tmavě modrý akorát kolem očí jsou dva žluté kruhy a vedle zobáku je žlutý půl kruh. Latinsky se ara hyacintový řekne Anodorhynchus hyacinthinus. Do tohoto rodu patří takzvaní modří papoušci například ara hyacintový, ara learův a ara tyrkysový, který je bohužel už vyhynulý. Ara hyacintový se muže dožít úctyhodného věku, tento papoušek se dožije až 70 let, což je jeden z nejdéle žijících zvířat na zemi.

Ara hyacintový je velmi velký papoušek dorůstá délky až 1 metru. Vzácně i 1 metr a 20 centimetrů, ale to je velmi neobvyklé. Ara hyacintový je největší papoušek schopný letu, například korunáč šedomodrý dosahuje délky až 150 centimetrů, ale nemůže létat těmto papouškům se říká papoušci pozemní což znamená, že žijí u země a neumějí létat.

Ara hyacintový není nejtěžší papoušek světa, ale váhu má na délku svého těla velmi dobrou. Maximálně váží až 1250 gramů. Kdyby ara hyacintový vážil více než 1500 gramů, tak by nemohl létat, a to by pro něj byla nevýhoda kvůli nedostatku potravy.

Jak už jsem vám napověděl ara hyacintový se vyskytuje v amazonském deštném pralese. Hnízdí vysoko ve korunách stromů, kde klade vajíčka 1 za rok. Vajíček je obvykle 6 až 8 vzácně i deset. Hnízdo je postaveno vevnitř stromů, spodek je vyplněn hlínou pro lepší pohodlí, aby v něm pro mláďata bylo dostatečné teplo.

Mláďata se rodí bez peří. Nejprve mláďatům naroste bílé peří, které se bude vyměňovat za jeho originální tmavě modré. Žluté peří je po celou dobu života narostlé. Ara hyacintový má dlouhé, ale i krátká ptačí pera. Na křídlech a na ocasu jsou delší, ale naopak na těle jsou kratší.

Zobák je velmi silný a velký. Je přizpůsoben pro rozklování ořechů a ovoce. Zobák může měřit až 2-3 centimetry někdy také 5 centimetrů.

obrázek namaloval: Vojta
obrázek namaloval: Vojta

Má velmi rád ovoce a ořechy přímo z amazonského deštného pralesa. Z ovoce má nejradši malé plody, které umí rozlousknout. Z ořechů má nejradši brazilský ořech, který se vyskytuje pouze v amazonském deštném pralesu.

Pro chov ary hyacintové jsou potřeba velmi odborné znalosti o tomto druhu.

Ara hyacintový je ohrožený druh papouška tomuto, papouškovi pomůžete tím, že nebudeme kácet amazonský deštný prales a neničit jeho přirozený domov

článek napsal: Vojta, 22.4.2021


Kondor andský

Kondor andský je zranitelný druh kondora. Kondor andský je masožravý pták žijící v Chile. Na jídelníčku najdete mršiny savců, volně žijící kopytníky (např. kobyla, prase). Živí se také mláďaty savců a ostatních ptáků nebo vybírají vejce z hnízd. Bylo zaznamenáno lovení králíků a svišťů. Někdy zabijí napadenou zvěř (to jsou teda prevíti!) a snědí ji. Kondor Andský je jeden z největších žijících ptáků. Bývá velký 100 až 130 cm a dosahuje váhy 7 až 15 kg. Jeho křídla můžou vážit až 10.8 kg! Jeho rozpětí křídel se pohybuje kolem 3 metrů. 

článek napsal: Matyáš, 15.4.2021


Kondor andský

národní symbol Bolívie
národní symbol Bolívie

Tento týden opět napsal místo Matyáše článek Kryštof. Představí v něm kondora andského.

Kondor andský je národní symbol 4 jihoamerických států, Bolívie, Ekvádoru, Chile a Kolumbie. 

Kondor andský dosahuje rozpětí křídel až 3,2 m. Samci mohou vážit až 15 kg. Hlavním znakem kondorů je téměř holá hlava a krk. Je to kvůli tomu, aby nedostal infekci z krve a masa mršin. Bývá velký 100 - 130 cm. 

kondor andský při letu
kondor andský při letu

Kondoři andští jsou masožravci, likvidují uhynulé savce. Jedí také domestikované (domestikované = zdomácněné, ochočené) kopytníky. Také snědí naplavené ryby a mořské savce. Živí se také mláďaty savců nebo také vybírají vejce z hnízd. Byly, ale pozorovány případy, kdy kondoři andští lovili králíky nebo sviště. Kůži větších zvířat otevírají od konečníku, nejdříve sežerou játra. 

Kondoři andští vytvářejí malá společenstva, která jsou tvořena z malých jedinců a velkých jedinců. Malí jedinci jsou využívání k tomu, že většinou, kvůli svému lepšímu cítění mrtvol, najdou mršiny hodně často dříve než větší. Větší jedinci dokáží zobákem roztrhat i tu nejhouževnatější kůži. Vytvářejí tak dokonalou spolupráci. Kondoři andští se musí nakrmit na místě, protože jejich nohy nejsou přizpůsobeny k uchopení. Protože se k potravě nedostanou každý den, někdy toho sní tolik, že pak mají potíže se vzlétnutím. Musejí i spěchat, aby o kořist nepřišli kvůli nějákým mrchožroutům. 

Samice snáší vejce jednou za dva roky, když nemají k dispozici dostatek potravy, interval je delší. Vejce střídavě vysedávají oba rodiče 55 - 60 dnů. Pokud se vejce ztratí, samice snese nové. 

Kondor andský je podle IUCN zranitelný druh. Tak je nutno ho chránit.

článek napsal: Kryštof, 15.4.2021

 

Sup africký

Matyáš už nechce tuto záložku dělat. Takže další týdny už ve Ptačím zpravodaji nebudou přibývat články. Tento týden ještě musel článek napsat Kryštof.

Sup africký, latinsky nazývaný Gyps africanus, je dlouhý kolem 95 cm. Váží 4 až 7 kg. Rozpětí křídel má okolo 120 cm. Má dlouhý krk, velká široká křídla s bílými krovkami. Hlava a krk jsou porostlé peřím. Dospělí jedinci mají tělo šedé až hnědé. Krk mají šedý, zobák černý, spodní část kostrče a zad mají bílý.

Většinou supi žijí v hejnech, které nemívají více jak 10 jedinců. Mají docela špatný čich, zato skvělý zrak. Zrakem vyhledává kořist. Zároveň sledují ostatní členy hejna. Pokud jeden člen najde potravu a vrhne se k zemi, ostatní ho ihned následují. Hlavně se živí mršinami, které uloví lvi, gepardi, levharti a hyeny. Tyto šelmy dokáží od kořisti i odehnat. Supi jsou schopni ulovit i nemocné zvíře a příliš staré zvíře. Někdy uloví i mláďata.

V roce 2007 byl sup africký přezařen z málo dotčených druhů do kategorie téměř ohrožených druhů. Postupem času byl přezařen až do kriticky ohrožených druhů. Kde je i teď.

článek napsal: Kryštof, 7.4.2021


Sokol stěhovavý

Sokol stěhovavý je mírně dotčený druh ptáka. Je to nejrychlejší zvíře na světě. Může dosáhnout rychlosti až 320 km, ale nejrychlejší sokol stěhový byl rychlý 389 km. Samice je větší než sameček. Před rokem 1950 jich bylo v Československu poměrně hodně. V České republice roku 2001-2003 bylo asi 25 párů, což znamená, že v České republice je to kriticky ohrožený druh! Většina sokolů je z Rakouska a Německa. Jeho rozpětí křídel je 85-115 cm. Délka těla je 35-50 cm. Samci váží 500-750 g. Samice váží 900-1500 g. I jeho zbarvení je stejně rozmanité jako jeho velikost. Jde o to, o jaký poddruh se jedná. Na severu jsou větší a světlejší a na jihu jsou menší a mohou být skoro černí. Dospělý pták má tmavě šedý až šedo-černý hřbet a bílou skvrnu s kapkovitými skvrnami na hrdle. Samička může mít spodek svého těla úplně hnědý. Latinsky se jmenuje Falco peregrinus, což znamená sokol stěhovavý.

článek napsal: Matyáš, 31.3.2021


Sýček lesní

Sýček lesní je vzácná ohrožená sova žijící v týkových lesích Indie. Sýček lesní má poměrně velkou hlavu, dosahující délky 23 cm. Hlava, záda a hruď jsou hnědé s světlejšími skvrnami, břicho a spodní část křídel jsou bílé, oči a zobák jasně žluté. Od jeho příbuzného sýčka brahmínského se liší řídčími a méně výraznými skvrnami. Hnízdí na týkových nebo kadidlovníkových stromech. Loví po západu slunce. Na jeho jídelníčku najdete převážně plazy a hlodavce. Mezi samci byly zaznamenány případy kanibalizmu. Druh byl objeven v roce 1872. Počet jedinců se odhaduje na 250. Latinsky se řekne Sýček lesní Heteroglaux blewitti.

článek napsal: Matyáš, 24.3.2021

Orel opičí

Orel opičí je kriticky ohrožený orel. Orel opičí žije na Filipínách. Je dlohý 112 centimetrů a váží 7 kg. Orel opičí patří mezi největší dravce na světě. Je to filipínský endemit (viz. popis zvířete), který obývá horské pralesy. Orel opičí loví v korunách stromů. Žíví se stromovými savci, jako jsou opice, veverky atd., proto se mu říká orel opičí. Živí se ale i plazy a ptáky. Jako všichni vlcí orli, i orel opičí obývá rozsáhlé teritorium. Každý pár potřebuje k dostatku potravy asi 10 000 hektarů lesa. Hnízdí ve vysokých stromech. Klade normálně jedno vajíčko, na kterém obvykle sedí oba rodiče po dobu 58 až 68 dní. Rozpětí křídel orla opičího dosahuje až 250 cm. Hlavu má ozdobenou korunkou z prodloužených per. Orel opičí je jeden z nejohroženějších a nejvzácnějších ptáků na světě. V přírodě v současné době přežívá asi jen 250 jedinců, v zajetí asi 550. Je jich tak málo, protože lidé kácí tropické lesy, kácení vzácného dřeva a i přeměna jejich normálního prostředí na ornou půdu. Což je všechno kvůli růstu lidské populace. Kromě toho se ještě k tomu chytal.

článek napsal: Matyáš, 17.3.2021

Orel opičí

Orel opičí, latinsky Pithecophaga jefferyi je kriticky ohrožený druh orla, který žije pouze na Filipínách. Se svou délkou 112 cm a hmotností kolem 7 kg patří mezi největší létající dravce na světě.

Orel opičí žije jen na Filipínách, kde obývá horské pralesy. Nejvíce se živí savci, kteří žijí na stromech. Například opicemi. Nepohrdne ale ani plazy a ptáky. V rozpětí křídel dosahuje až 250 cm a hlavu má ozdobenou korunkou z prodloužených per.

Ve volné přírodě žije jen asi 250 jedinců orlů opičích a to kvůli ničení tropických lesů, kácených pro cenné dřevo a polím, které vybudovává člověk. Kromě toho byl tento orel intenzivně loven, lovci ho měli za cennou trofej.

Článek napsal: Kryštof, 17.3.2021


Ara kanida

Ara Kanida žije na hranici střední a severní Bolívie. Je to ohrožený druh papouška. Podle nedávných průzkumů je ve volně přírodě asi mezi 250 - 300 ptáků tohoto druhu. Má žluté bříško, modrou hlavu a křídla a krásný žluto - modrý ocas. Je hodně podobný aře arauně. Většina jeho těla je pokryta modrou barvou. Další jeho typická barva je oranžovo - žlutá. Má žlutý zobák a má žlutavou duhovku (to je to okolo toho černého v oku). Ale mladí ptáci jí mají asi do jednoho roku spíše šedou. Normálně váží okolo 750 gramů a měří 88 centimetrů. Velká část délky tohoto velmi úchvatného ptáka tvoří ocas.

článek napsal: Matyáš, 10.3.2021majna Rothschildova

Tento týden místo Matyáše musel zaskočit Kryštof a představí vám majnu Rothschildovu.

samec, který se chce rozmnožovat
samec, který se chce rozmnožovat
dospělá majna Rothschildova
dospělá majna Rothschildova

Majna Rothschildova je druh pěvce. Vyskytuje se hlavně na Bali v Indonésii. Měří až 25 cm, její ocas dosahuje délky 8 - 9cm. Je to bílý pták z čeledi špačkovitých. Má modré zabarvení kolem očí a černé konce křídel. Samci mají na hlavě chocholku z peří, kterou ukazují, když se chtějí rozmnožovat. Samička majny Rotschildovi snáší 2 - 3 vejce. Podle IUCN je majna Rothschildova je od roku 1994 je kriticky ohroženým druhem a to díky tomu, že se vyskytuje jen na Bali. Také se stále loví. Ve volné přírodě jich bylo v roce 2001 pouze šest. Teď už počty trochu stouply, ale majna Rothschildova je stále nejohroženějším ptákem na světě, co se výskytu v přírodě týče. Tohoto pěvce v ČR můžete najít v ZOO Praha, ZOO Děčín, ZOO Hodonín, v ZOO Jihlava, v ZOO Ústí na Labem, v zoo Plzeň, v ZOO Liberec a ode dneška i na webu ochrana-zvirat.cz (náš web). Majna Rothschildova se podle odhadů dožívá 7 - 12 let.

článek napsal: Kryštof, 3.3.2021

Tirika rudokřídlá

Dobrý den, každý týden ve středu vám představím jednoho ptáka. Budete mít šanci se seznámit s papoušky, dravci a dalšími ptáky. Tento týden vám představím tiriku rodokřídlou.

Tirika rudokřídlá žije v Peru a kousek nad rovníkem v subtropických a tropických pásech v Severní Americe až k New Yorku. Tirika rudokřídlá je druh papouška. Tirika rudokřídlá přichází o svoje normální prostředí a také se chytá. Tento druh papouška je teď ohrožený. Je také jako domácí zvíře v některých rodinách. Tiriky rudokřídlé si nestavějí hnízda jako většina ptáků. S trpělivostí můžete tohoto papouška naučit mluvit. Je zelený, má šedé tváře a modro - šedou hlavu. Spodek jeho křídel je oranžový. Latinsky se jmenuje brotogeris pyrrhoptera. Znamená to "ohnivé křídlo". Je dlouhý 20 cm a váží 54 g. Tirika rudokřídlá žije 23 let.

článek napsal: Matyáš, 24.2.2021