NĚCO O MEDOJEDOVI KAPSKÉM

Když medojed kapský vyhrabává kořist, připojí se k němu několik jeřábů kukačkovitých. Posedávají kolem medojeda kapského a čekají, zda by pro ně neměl něco k snědku. Jeřábi kukačkovití se za to medojedovi kapskému odvděčí tak, že ho svým vzletem upozorní na blížící se nebezpečí.

krátký článek napsal: Kryštof, 23.7.2021

 

IUCN klasifikuje medojeda kapského jako málo dotčený druh. V blízké budoucnosti se to, ale může změnit, protože jeho stavy klesají. Musíme ho tedy chránit.

krátký článek napsal: Kryštof, 16.7.2021


Asi by vás nenapadlo, že si mláďata gepardů a medojedi kapští jsou podobní. Mláďata gepardů jsou podobně zbarvena jako medojedi. Toto zbarvení mají malí gepardíci kvůli ochraně před šelmami.

krátký článek napsal: Kryštof, 9.7.2021

Medojeda kapského v mnoha ZOO spatřit nemůžeme. Chová se totiž jen v 15 ZOO na celém světě a z toho se chová jen v 6 ZOO v Evropě. V Česku se chová hned ve 3 ZOO. Mezi nimi je i Safari Park Dvůr Králové.

krátký článek napsal: Kryštof, 2.7.2021

Latinsky se medojed kapský řekne Mellivora capensis. Slovo Mellivora pochází z latinských slov mel a voro. Slovo mel znamená med a slovo voro znamená žeru nebo hltám.

krátký článek napsal: Kryštof, 25.6.2021

Když predátor chytí medojeda kapského za kůži, medojed je schopný provést protiútok. Medojed kapský se nevzdá a bojuje dál. Je velmi nebojácný.

krátký článek napsal: Kryštof, 18.6.2021

O mláďata medojeda kapského pečuje jen samice, je velice ostražitá a svá mláďata často přemisťuje, aby je uchránila před šelmami.

krátký článek napsal: Kryštof, 11.6.2021

Medojed kapský je aktivní spíše v noci. Když ho, ale uvidíte ve dne, není to úplně neobvyklé.

krátký článek napsal: Kryštof, 4.6.2021

Medojed kapský žije samotářsky. Může také žít v párech nebo malých skupinkách.

krátký článek napsal: Kryštof, 28.5.2021

Medojed kapský je velmi krásným zvířetem, nevím, jestli byste ho měli tak rádi, kdybyste ucítili jeho smrad. Dokáže jím odradit i nejhladovější šelmy. Je to velmi smradlavé zvíře.

krátký článek napsal: Kryštof, 21.5.2021


Medojed kapský miluje med a larvy. S jejich hledáním mu pomáhá pták medozvěstka. Medozvěstky mají rádi vosk a larvy včel. Medozvěstka navede medojeda k úlu a pak počká až ho rozbije. Potom si oba dva pochutnají.

krátký článek napsal: Kryštof, 14.5.2021


Medojed kapský je všežravec. Loví ptáky, plazy i savce, ale dokáže si pochutnat i na ovoci a různých hlízách, nevadí mu, ale ani mršiny. Díky své rychlosti, síle a extrémní odolnosti vůči jedům (je schopen přežít i uštknutí zmije útočné), loví i prudce jedovaté hady, jako jsou zmije útočné či kobry.

krátký článek napsal: Kryštof, 7.5.2021


Medojed kapský je velmi inteligentní zvíře, které si dokáže situaci velmi zlehčit. Bylo nafilmováno jak medojed kapský při lovu mláděte ledňáčka, jež uvízlo v kořenech, přivalil kmen stromu a použil ho jako podstavec.

krátký článek napsal: Kryštof, 30.4.2021


Medojed kapský je velmi nebojácné zvíře. V Guinessově knize rekordů je veden jako nejvíce nebojácné zvíře. Vypadá to, jako by měl málo vyvinutý pud sebezáchovy. Byly pozorovány případy, kdy sám zaútočil na smečku lvic a odehnal je pryč.

krátký článek napsal: Kryštof, 23.4.2021