Jak je zvíře ohrožené
Kolibřík běloocasý
I když IUCN klasifikuje kolibříka běloocasého jako téměř ohrožený druh, podle mě je ohrožený. Vědci provedli výzkum a našli jich pouze 500 - 1000. Nenašli je nejspíše všechny. Bohužel o kolibříku běloocasém není moc informací a tak se o jeho ohroženosti nic víc neví.
JAK JSME JIŽ UPOZORŇOVALI MINULÝ TÝDEN, O PRÁZDNINÁCH NEBUDEME PŘIDÁVAT NA NÁŠ WEB ČLÁNKY. VOLNO BUDE TRVAT OD PONDĚLÍ 4.7.2022 DO PÁTKU 2.9.2022. DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ.
článek napsal: Kryštof, 28.6.2022
Lvíček černý
IUCN klasifikuje lvíčka zlatého jako ohrožený druh. Největším nebezpečím je úbytek pralesa. Trochu i lov. Ve volné přírodě se vyskytuje už jen asi 1 000 jedinců.
článek napsal: Kryštof, 21.6.2022
Přímorožec beisa
IUCN klasifikuje přímorožce beisu jako ohrožený druh. Ve volné přírodě se vyskytuje okolo 67 000 jedinců. Stavy však rapidně klesají.
článek napsal: Kryštof, 7.6.2022
Medvěd malajský
Medvěd malajský je ohrožený v důsledku kácení pralesů a jeho lovu. Domorodci ho chovají jako domácího mazlíčka. Když však vyroste, vypustí ho do volné přírodě, kde nemůže přežít, protože se nenaučil lovit. Také je týrán v kleci, kvůli medicíně. V součastnosti je podle IUCN zranitelný druh.
článek napsal: Kryštof, 31.5.2022
Osel africký
Osel africký je podle IUCN klasifikován jako kriticky ohrožený druh. Ohrožuje ho ztráta přirozeného prostředí. V zajetí je chováno asi 150 jedinců.
článek napsal: Kryštof, 24.5.2022
Nestor kea
Do roku 1986 byli nestorové intenzivně stříleni novozélandskými farmáři, kteří se tak bránili svých ovčích stád. Stav jedinců tak poklesl pod 10 000 kusů. V roce 2020 se odhadovalo, že celková populace čítá 3 000 - 7 000 jedinců. IUCN ho klasifikuje jako kriticky ohrožený druh.
článek napsal: Kryštof, 17.5.2022
Přímorožec arabský
Přímorožec arabský byl několik let považován za vyhynulého. Nakonec se, ale prokázalo, že vyhynulý není. Teď ho IUCN klasifikuje jako zranitelný druh. Uvádí se , že se ve volné přírodě vyskytuje okolo 1 000 jedinců. Naštěstí je hojně chován v zajetí. V zajetí najdeme celkem 6 500 jedinců. V ČR ho najdeme pouze v Zoo Hodonín. S jeho chovem tam začali v roce 2016. Vloni, tedy v roce 2021, se jim tam narodila samička. To bylo pro zoo velikým úspěchem. Na Slovensku je k vidění v ZOO Bratislava. V roce 1982 byli někteří přímorožci, kteří byli chováni v zajetí, vypuštěni zpět do rezervace Ománského sultánu. Musíme přímorožce arabského chránit.
článek napsal: Kryštof, 10.5.2022
Tukan bledohrldý
Tukan bledohrdlý je podle IUCN klasifikován jako zranitelný druh. Ohrožuje ho ztráta přirozeného prostředí, tedy kácení stromů.
článek napsal: Kryštof, 3.5.2022
Medvěd lední
IUCN medvěda ledního klasifikuje jako zranitelný druh a odhady pro počet jedinců ve volné přírodě je okolo 23 000 kusů. V minulosti ho nejvíce ohrožoval lov. Teď ho nejvíce ohrožuje ztráta přirozeného prostředí.
článek napsal: Kryštof, 26.4.2022
Okapi
IUCN klasifikuje okapi jako ohrožený druh. Je odhadováno, že se v přírodě vyskytuje 5 000 - 20 000 jedinců. Ohrožuje je pytlačení a ničení jejich biotopů. Zajímavostí je, že se dříve nevěřilo, že vůbec nějaká okapi existuje. Vědci si mysleli, že je to jen výmysl domorodců.
článek napsal: Kryštof, 19.4.2022
Tučňák chocholatý
IUCN klasifikuje tučňáka chocholatého jako ohrožený druh. K roku 2017 bylo odhadováno, že žije 130 000 - 150 000 dospělých jedinců. Stavy však rapidně klesají. Největší populace najdeme na ostrově Bounty a na ostrovech Protinožců.
Dříve byl největším nepřítelem tučňáků člověk. Zejména na
začátku 20. století je hojně lovil pro tuk. Jen za jednu sezonu bylo uloveno
150 000 jedinců. Populace se stále více a více zmenšuje a proto musíme tučňáka chocholatého chránit.
článek napsal: Kryštof, 12.4.2022
Kahau nosatý
IUCN klasifikuje kahaua nosatého jako ohrožená druh. Za posledních 35 - 40 let se populace kahua nosatého nížila o více než polovinu. Ohrožuje je ztráta biotopů, ale i lov. Druh je oblíbený k jídlu a dokonce některé části těla jsou používány v tradiční čínské medicíně. Ve volné přírodě se vyskytuje 6 000 jedinců. Vyskytuje se pouze na ostrově Borneo. Musíme ho chránit.
článek napsal: Kryštof, 5.4.2022
Ďábel medvědovitý
Ďábel medvědovitý neboli tasmánský čert je považován od května 2008 za ohrožený druh. Jedním z důvodů jeho ohrožení je, že se u něho začala vyskytovat rakovina tváře. Toto onemocnění jim nedovolí plnohodnotně jíst a časem zemřou, také se tito nemocní jedinci dokáží rozmnožit pouze jednou za život. Oproti tomu zdraví jedinci se dokáží rozmnožovat čtyřikrát až pětkrát za život. Australská vláda rozjela záchranné projekty tasmánského čerta. Na ostrově Maria blízko Tasmánie zřídili vědci rezervaci a na tomto projektu spolupracuje i pražská zoo.
Doufejme, že se tohoto čertíka podaří zachránit.
článek napsal: Kryštof, 29.3.2022
Koala medvídkovitý
IUCN klasifikuje koalu medvídkovitého jako zranitelný druh. Na začátku 20. století byli skoro kvůli člověku vyhubeni. Miliony koal bylo zabito v roce 1915, 1917 a 1919. I přes větší snahu o ochranu koalů chudoba, která vznikla v roce 1926-1928, zapříčinila smrt dalších 600 000 koalů, kteří byli zabiti v průběhu jednoho měsíce doby lovu v srpnu 1927. V součastnosti koaly nejvíce ohrožuje ztráta jejich biotop, útoky psů a střety s vozidly. Také je ohrožují jednotlivé infekce. Naštěstí, v Austrálii se plánuje vyhlásit plocha 40 000 km2 jako přirozené prostředí pro koaly. Biotopy jsou ničeny invazemi plevelů, odlesňováním, nebo je zabíráno developery. Také je nebezpečná těžba dřeva. Koalové nemohou podle zákona být chováni jako domácí mazlíčci. Zajímavostí je, že mozek koalů je jen 2 % z jejich celkové váhy. Musíme je chránit.
Ptakořkídlec Alexandřin
IUCN klasifikuje ptakokřídlce Alexandřin jako ohrožený druh. Ohrožuje ho nelegální obchod, těžba dřeva a úbytek pralesů kvůli stále se rozšiřujícím plantážím palmy olejné. Housenky motýlů jsou ohrožený kvůli úbytkům rostlin, kterými se živí. Mnoho druhů se bez jednoho druhu rostliny neobejdou. Musíme tohoto krásného jedovatého motýla chránit.
článek napsal: Kryštof, 15.3.2022
Krokodýl siamský
IUCN klasifikuje krokodýla siamského jako kriticky ohrožený druh. V roce 1992 byl považován za vyhynulého. Četné vědecké záznamy od té doby prokázaly, že v Thajsku jsou dva jedinci, ve Vietnamu nejspíš méně než 100 jedinců. Větší populace jsou v Barmě a Laosu. V přírodě se vyskytuje okolo 5 000 jedinců.
Musíme krokodýla siamského chránit.
článek napsal: Kryštof, 8.3.2022
Lemur vari
IUCN klasifikuje lemura variho jako kriticky ohrožený druh. Může za to, ztráta jeho přirozeného prostřední. Také jsou oblíbení pro maso. Musíme je chránit.
článek napsal: Kryštof, 1.3.2022
Zebra Grévyho
Zebra Grévyho je jeden z nejohroženějších druhů velkých savců v Africe. IUCN ji klasifikuje jako ohrožený druh. Ohrožuje ji úbytek vody a vhodných biotopů. V současnosti je ve volné přírodě cca 750 jedinců zebry Grévyho. Musíme zebru Grévyho chránit.
článek napsal: Kryštof, 22.2.2022
Orangutan tapanulijský
Orangutan tapanulijský je podle IUCN klasifikován jako kriticky ohrožený druh. Byl objeven až v roce 2017, kdy jeho populace čítala okolo 800 jedinců. Jeho stavy stále klesají. Velmi špatnou zprávou je, že v pralese, kde žije se staví elektrárna. Ta se má dostavět v roce 2022. Jak řekl jeden z členů BBC, je to přímá cesta k vyhynutí. Musíme doufat, že se tedy tato stavba zastaví.
článek napsal: Kryštof, 15.2.2022
Delfín tuponosý
IUCN delfína tuponosého klasifikuje jako ohrožený druh. Dříve byl klasifikován jako kriticky ohrožený druh. Jeho klasifikaci však změnil objev z roku 2009, kdy se v Bangladéši našla populace, která čítala okolo 6 000 jedinců. Delfína tuponosého ohrožuje ztráta jeho přirozeného prostředí. Musíme ho chránit.
článek napsal: Kryštof, 8.2.2022
Mravenečník velký
Mravenečník velký je podle IUCN klasifikován jako zranitelný druh. Ohrozit ho muže zničeni, přeměna jeho přirozeného prostředí, ve kterém žije. Mezi ohrožující patří např. stavba silnic, požáry. Někdy je loven i pro maso. Musíme se snažit neničit a respektovat přírodu, ve které žiji tato krásná zvířata.
článek napsal: Kryštof, 1.2.2021 (Dnes je roční výročí od uvedení prvního článku na webu Ochrana zvířat)
Plejtvák obrovský
Plejtvák obrovský nebo se mu také říká modrá velryba je pravděpodobně největší žijící živočich, který kdy na planetě žil. V roce 1967 mu byla udělena celosvětová ochrana. Podle odborníků uhynulo ve 20. st. až 90 procent populace. Nyní se na celém světě nachází 10 až 25 tisíc modrých velryb, kvůli jejich masivnímu lovu a také kvůli znečištění moří. V roce 2018 japonská velrybářská expedice zabila 177 plejtváku, údajně pro vědecké účely. V roce 2018 dvě země nerespektovaly zákaz lovu velryb: Island a Norsko. V roce 2021 byl více jak po 40 letech spatřen plejtvák obrovský na španělském pobřeží Atlantiku. Měli bychom neničit naše moře a oceány a respektovat zákazy ohledně lovu velryb. Jsou to krásní a velice zajímaví živočichové, které bychom měli chránit a ne je hubit.
článek napsal: Kryštof, 25.1.2022
Lachtan galapážský
IUCN klasifikuje lachtana galapážského jako ohrožený druh. Dříve byl často loven pro kožešinu. V roce 1934 vydala ekvádorská vláda zákaz lovu lachtanů galapážských. V roce 1959 udělala ekvádorská vláda z místa, kde lachtan galapážský žije národní park. Když se jeho populace v 80. letech znovu vzchopila, skoro jí vymýtil klimatický jev El Niňo. El Niňovi podlehla řada mláďat.
článek napsal: Kryštof, 18.1.2022
Prase visajanské
Prase visajánské je jedno z nejohroženějších prasat. Je ohrožené převážně kvůli likvidaci stromů a lesů v oblastech, ve kterých žije. V roce 2017 jejich populace klesla až na 20 %, z toho 10% žije v zoologických zahradách. Pokud člověk nepřestane kácet a likvidovat přirozené území těchto prasat tak do necelých 5 let je v přírodě nespatříme, a nakonec je nespatříme ani v zoo, kde postupně všichni uhynou.
Podle IUCN (mezinárodní svaz pro ochranu přírody sídlící ve Švýcarsku) je prase visajanské klasifikováno jako kriticky ohrožený.
Doufám, že
se vám můj článek líbil.
článek napsal: Vojta, 11.1.2022
Web www.ochrana-zvirat.cz se opět po vánoční volnu, které končí 10.1.2022, už chystá na články. Těšíte se?

Web www.ochrana-zvirat.cz má vánoční volno až do 10.1.2022. Přejeme vám tedy krásné Vánoce, děkujeme, že jste našimi čtenáři a těšíme se na vás v roce 2022.

Gibon stříbrný
Vážení čtenáři tento týden vám představím velmi ohroženého primáta - gibona stříbrného.
Gibon stříbrný je velice ohrožený druh primáta. Je převážně ohrožený kvůli ztrátě životního prostředí, ale také kvůli nelegálnímu odchytu. V evropských zoo se chová okolo 50 jedinců těchto velmi vzácných gibonů. Ve volné přírodě se jich pohybuje kolem 50 až 70 jedinců, což je velmi málo!
Gibon stříbrný je podle IUCN (mezinárodní svaz pro ochranu přírody sídlící ve Švýcarsku) klasifikován jako ohrožený. To znamená že v brzké budoucnosti mu hrozí vyhynutí.
Doufám, že se vám můj článek líbil a přečtete si další.
Prosím pozor: Příští týden, v úterý 7.12., se na této záložce nic nezjeví kvůli vánočnímu volnu, které trvá až do 10. 1.2022. Budu se na vás těšit v roce 2022.
článek. napsal: Vojta, 30.11.2021
Gepard indický
Gepard indický je asi nejohroženější gepard světa. Je ho méně než 50 jedinců. Ohrožení tohoto geparda způsobuje
často kácení lesů nebo lov pro zabití (často způsobované pytláky) anebo
odchycení pro domácího mazlíčka (často způsobované lidmi, kteří si chtějí takto
vydělat na černém trhu). Postupem času se tento gepard stěhuje kvůli těmto nelegálním
odchytům více na východ, ovšem asi podle jména si myslíme, že se vyskytuje tento
gepard v Indii, ale kdysi asi před 30 lety se vyskytoval od Afriky až po
Indii, ale teď pouze na území Íránu.
Gepard indický je podle IUCN (mezinárodní svaz pro ochranu přírody sídlící ve Švýcarsku) klasifikován jako kriticky ohrožený. Jeho populace ovšem stále klesá.
Doufám, že se vám můj článek líbil
a přečtete si další.
článek napsal: Vojta, 23.11.2021
Osel somálský
Osel somálský patří do zvířat, která jsou velmi ohrožená. Jeho populace stále klesá, ale mnoho evropských i českých zoo se snaží jejich chov podstatně zvýšit. Podle IUCN (mezinárodní svaz pro ochranu přírody svaz pro ochranu přírody sídlící ve Švýcarsku) je považován jako kriticky ohrožený. Mezi velmi úspěšné chovy v ČR patří Zoo Liberec. Ve volné přírodě jich najdeme přibližně 500 - 600 jedinců. Osel somálský se často kříží s domácí formou osla. V Eritrei se vyskytuje populace, která číta okolo 400 čistokrevných oslů. Tam se populace monitoruje a právě do tohoto projektu je zapojena Zoo Liberec.
Musíme toto zvíře chránit. Je to jeden z nejohroženějších koňovitých lichokopytníků na světě.
Doufám, že se vám můj článek líbil a přečtete si další.
článek napsal: Vojta, 16.11.2021
Orangutan sumaterský
Orangutan sumaterský je kriticky ohrožený druh, který se současně vyskytuje pouze na ostrově Sumatra. Jeho populace se z velké části
nachází v zoo. Ale také ho ještě najdeme ve volné přírodě. Ovšem tento orangutan je
vzácnější než orangutan bornejský (o kterém jsme už na tomto webu psali).
Orangutan sumaterský je 43. nejvzácnější savec na světě. Ovšem orangutan
bornejský je 44. nejvzácnější savec.
Orangutan sumaterský je podle IUCN (mezinárodní svaz pro ochranu přírody sídlící ve Švýcarsku)klasifikován jako kriticky ohrožený. To znamená, že na světě je pod 1000 jedinců a jejich prostředí se pořád zmenšuje anebo už teď je ve svém minimu.
Musíme tohoto nádherného lidoopa chránit.
Doufám, že se vám můj článek líbil a přečtete si další.
článek napsal: Vojta, 9.11.2021
Zebra bezhřívá
Zebru bezhřívou IUCN zatím ještě neklasifikuje. Je to, ale nejohroženější poddruh zebry stepní. Je na pokraji vyhynutí. Velmi důležitým pro záchranu těchto zeber je chov v zajetí.
článek napsal: Kryštof, 2.11.2021
Tygr indický
Tygr indický je nejméně ohroženým druhem tygra. V roce 2010 se vyskytovalo ve volné přírodě okolo 2500 jedinců. Nejvíce se tygr indický vyskytuje v Indii (1600-2100 jedinců). V Bangladéši žije okolo 450 jedinců a v Nepálu okolo 150 jedinců. V Indii vznikl projekt s názvem Projekt tygr, který pomohl zvýšit populaci.
článek napsal: Kryštof, 26.10.2021
Slon pralesní
Slon pralesní je podle IUCN kriticky ohroženým druhem. Ohrožuje je turismus a kácení stromů.
článek napsal: Kryštof, 19.10.2021
Velryba černá
Velryba černá je podle IUCN klasifikována jako kriticky ohrožený druh. Jejím jediným nepřítelem je člověk. V roce 1935 byla velryba černá přidána na seznam kriticky ohrožených druhů. Do konce 20. století počty stoupaly. Nedávno došlo k úbytku populace a velryba černá, tak je stále více a více ohrožena vyhynutím.
článek napsal: Kryštof, 12.10.2021
Lenochod trpasličí
Lenochod trpasličí je velmi pomalé a kriticky ohrožené zvíře, které umí otočit svojí hlavu o 360 stupňů. Vyskytuje se na malém ostrůvku Escudo de Veraguas. Toto zvíře první popsal Robert P. Anderson a Charles O. Handley Jr. v roce 2001. Na ostrově Escudo de Veraguas jich je v rozloze 4.3 kilometrů čtverečních 79. 70 jich bylo na stromech které se jmenují mangrovy a 9 jich bylo v okolí stromů. Jejich ostrov je od roku 2009 prohlášen za chráněnou oblast. Někdy připlují domorodci kácet stromy a tímto způsobem ohrožují lenochody trpasličí. Lenochod trpasličí pochází z rodu Bradypus což znamenají dvě řecká slova brady pro pomalá a pous pro noha. Což dohromady znamená pomalá noha.
Lenochodi
jsou velmi pomalí a velmi krásní a rozkošní.
článek napsala: Kája, 5.10.2021
Uakari šarlatolící
Uakari šarlatolící je primát obývající deštné pralesy Brazílie a Peru. Nejvíce ho ohrožuje kácení deštných pralesů. Lidé ho také loví. IUCN zařadilo uakariho šarlatolící na seznam zranitelných druhů v roce 2004 a je tam dodnes.
článek napsal: Kryštof, 28.9.2021
Axolotl mexický
Axolotl mexický je krásný, roztomilý vodní dráček, obývající jen Mexiko. IUCN tohoto krásného tvora klasifikuje jako kriticky ohrožený druh. Je tedy opravdu velmi ohrožený. Dříve se vyskytoval v celém jezeře Texcoco. Po obsazení Španělů v 16. století však toto jezero bylo rozkouskováno na 5 kusů. Axolotl mexický už obývá jen dvě části. Z čeledi axolotlovitých (kde je i axolotl mexický) jsou všechny druhy velmi hodně ohroženy. Nejhůře je na tom axolotl Dumérilův. Jeho ho méně než 100 jedinců.
Musíme axolotly mexické chránit.
článek napsal: Kryštof, 21.9.2021
Tuleň středomořský
Tulen středomořský je klasifikován jako ohrožený druh. Kdysi obýval cele středomořské moře a přilehlé oblasti. Je jeden hlavní důvod proč tam, v středomořském moři loví tuleně. Tulení jí ryby a rybářům to začalo vadit, že není co chytat. A tak začali lovit tuleně a kvůli tomuto důvodu jsou na pokraji vyhynutí. Najdeme je třeba v zoo Praha.
Tuleni
jsou krásná zvířata.
článek napsala: Kája, 14.9.2021
Gueréza zanzibarská
Tento týden budu psát o ohrožené opičce, která se jmenuje gueréza zanzibarská. Gueréze kdysi patřil celý ostrov. Teď už je jich méně než 2000. Ohrožuje je to, že se nepovoleně kácí stromy z jejich území, kvůli výrobě dřevěného uhlí. Lehce chytí nějakou nemoc od člověka.
Jsou moc krásné a vtipné.
článek napsala: Kája, 7.9.2021
Klokan žlutohřbetý
Klokan žlutohřbetý patří mezi stromové klokany. Vědci o tomto zvířeti moc neví, ale umísťuje se podle IUCN na kriticky ohroženém místě. Organizace Mighty říká, že je méně než 250 stromových klokanů ve volné přírodě. Ohrožuje je pěstování olejových palem, které zabírají místo, kde mají žít klokani. Stromoví klokani jsou na pokraji vymření. Vědci říkají, že je pravděpodobné, že budou vyhubeni v roce 2025.
Nikdo
z nás nechce, aby tito klokani byli vyhubeni.
článek napsala: Kája, 31.8.2021
Žralok mako
Žralok mako je podle IUCN (mezinárodního svazu pro ochranu přírody) klasifikován jako ohrožený druh. Oragnizace Greenpaece zařadila žraloka mako na svůj červený seznam ohrožených mořských živočichů v roce 2010. Žralok mako je velmi často loven a prodáván v supermarketech, to je jeden z důvodů jeho ohrožení. Někteří, ale říkají, že nadměrný rybolov není pravda a že žralok mako není ohrožen. Většina si, ale myslí, že je ohrožen a musíme ho proto chránit.
článek napsal: Kryštof, 25.8.2021
Binturong
Binturong je zranitelné zvíře, co žije v korunách stromů. Za posledních třicet let jejich počet klesl o třetinu, a pokles stále pokračuje. Binturongové jsou velmi důležitá zvířata kvůli tomu, že jedí fíky a pak vylučují semínka, ze kterých vyrostou nové stromy. Nejvíce je ohrožuje kácení stromů, ve kterých žijí a lovení pro maso.
Jeho název se z angličtiny dá vtipně přeložit jako medvědokočka.
článek napsala: Kája, 17.8.2021
Kůň Převalského
Kůň Převalského je ohrožený druh, ale byl už také vedený v kategorii vyhynulý. Ještě na přelomu 19. a 20. století se ve střední Asii vyskytovala celá stáda jediných divokých koní, kteří přežili do současnosti. Postupně jich však začalo ubývat a od konce 60. let 20. století nebyl ve volné přírodě zaznamenán ani jeden. Po celá desetiletí přežíval tento druh jen díky chovům v zoo. Pražská zoo je celosvětově známá svým úspěšným projektem záchrany koní Převalského. Daří se zde koně nejen odchovat, ale hlavně je i úspěšně vracet do volné přírody převozem do míst, kde původně žili. V roce 2017 žilo 2010 kusů.
článek dodala: Kája, 11.8.2021, zdroj: zoo Praha
Nosorožec dvourohý východní
Nosorožec dvourohý východní je kriticky ohrožený a říká se mu také nosorožec černý. Je kriticky ohrožený z toho důvodu, že je pytláci zabíjejí kvůli rohům. Z rohů pak vytvářejí např. různé náhrdelníky. Rostoucí lidská populace ho také ohrožuje, protože ubírá nosorožcům jejich přirozené prostředí. Před mnoha lety bylo nosorožců dvourohých východních hodně. V Africe v roce 1970 žilo 65 000 nosorožců dvourohých východních, ale v roce 1990 už jich kvůli pytlákům bylo jen 2 300.
článek napsala: Kája, 3.8.2021
Luskoun ostrovní
Luskoun ostrovní (nebo také malajský či západoindický) je kriticky ohrožený. Luskouni jsou živočichové přes 65 milionů let staří! Mají silné svaly, a když jsou v klubíčku, tak nejdou roztáhnout. Hodně často je loví Číňané a Vietnamci kvůli jejich šupinám a masu, šupiny mají prý pomáhat v medicíně při léčbě rakoviny. Lidé v Malajsii věřili, že pomáhají na astma. Jejich maso je považováno za skvělou pochoutku v Číně. Luskounům se bohužel často stává, že je přejede auto.
Jsou to velmi hezká
zvířata.
článek napsala: Kája, 27.7.2021
Tasmánský tygr
Tygr tasmánský žil v Austrálii a Tasmánii a naposledy byl v přírodě pozorován okolo roku 1900. V zoo zemřel poslední tasmánský tygr v roce 1936. Za jeho vyhynutí můžou zejména lidé, protože je zabíjeli kvůli tomu, že se domnívali, že loví jejich ovce. Tasmánské tygry ohrožovali také psi dingové a různé nemoci. V poslední době se ale objevují zprávy, že tygr tasmánský byl pozorován v přírodě, jsou nicméně neověřené. Naposledy to bylo v roce 2019, kdy tasmánského tygra zachytila fotopast takže vědci získali i jeho fotku.
článek napsala: Kája, 20.7.2021
Levhart obláčkový
Levhart obláčkový je zranitelný druh a jeho počet se snižuje. Vyskytuje se v jižní, jihovýchodní a východní Asii. Na Tchajwanu je od roku 2013 považovaný za vyhynulého, ačkoliv v posledních letech se objevují zprávy, že i zde byl spatřen. Hlavní hrozbou je pro něj kácení původních lesů a hlavně člověk, protože ho navzdory zákazům loví kvůli krásné kožešině a zubům. V roce 2000 vznikl v USA projekt, který se ochranou, chovem v zoo a osvětou na veřejnosti levharta obláčkového zabývá.
článek napsala: Kája, 13.7.2021
Tlustohlavec tasmánský
Tlustohlavec tasmánský je hlubinná ryba, která žije ve veliké mořské hloubce. Nemá žádné kosti a svaly, s těmi by v hloubce nepřežil, velký tlak, který v hloubce je, mu dává sílu a drží ho pohromadě. O této rybě se toho moc neví, protože my lidé do míst, kde žije, nemůžeme. Těžko se také určuje, kolik těchto ryb vlastně žije, někteří vědci se domnívají, že jim hrozí vyhynutí. Tlustohlavce ohrožuje hlubinný rybolov, o tuto rybu není zájem, ale i když se je rybáři snaží po vylovení vrátit zpět do moře, tak vlastně vůbec není jisté, zda to přežijou, než se vrátí do svojí hloubky. Zajímavé je, že ryba ve svém přirozením prostředí vypadá docela normálně, ale po vytažení na hladinu moře, kde není žádný tlak, se změní v beztvarou slizovou hmotu. Proto se také pravidelně umísťuje v žebříčku nejošklivějších živočichů.
článek napsala: Kája, 6.7.2021
Gekon modrý
Gekon modrý je kriticky ohrožený druh zvířete. A teď bych vám ráda řekla pár důvodů proč. První důvod jsou pytláci, kteří nejvíce ohrožují gekona modrého. Také ho ohrožuje ztráta přirozeného prostředí, nebo když je i přes zákaz loven pro chov v domácí péči, což se děje nejvíc v Evropě a Americe. Ohrožují ho také požáry, které vznikají ze sucha.
Mně se
tedy moc líbí modří plazi třeba jako gekon modrý. A co vám?
článek napsala: Kája, 29.6.2021
Gorila nížinná
Gorila nížinná je kriticky ohrožena. V roce 2000 se odhadovalo, že žilo jen 94 000 jedinců v přírodě. Gorily nížinné jsou ohrožené ztrátou přirozeného prostředí a jejich lovením pro maso. Také jsou ohroženy onemocněním ebola a nejen gorily, ale i šimpanzi a lidé na toto onemocnění mohou zemřít. Gorily mají také velké problémy s rozmnožováním.
článek napsala: Kája, 22.6.2021
Gaviál indický
Gaviál indický je kriticky ohrožený druh, který žije v Indii, a je tam považován za posvátné zvíře. Hrozí jim vyhynutí kvůli znečištění vody a mizení původního prostředí, a také kvůli lovu. Nadměrný rybolov je připravuje o potravu a také často hynou v rybářských sítích.
článek napsala: Kája, 15.6.2021
Šimpanz učenlivý
Šimpanz učenlivý je ohrožený druh. Jeho sestřičky a bratříčkové jsou šimpanzi bonobo. Šimpanz učenlivý a šimpanz bonobo jsou žijící šimpanzi nejvíce podobní člověku. Společně jsou z rodu Pan a oddělili se před 1 až 2 miliony let. Na západě a východě Afriky se odhaduje, že ve divočině žije už jenom 100 000 šimpanzů učenlivých. Jejich populace neustále klesá. IUCN ho klasifikuje jako ''ohrožený''. Jsou ohrožení tím, že se ničí jejich přirozené prostředí. Dokonce je ohrožuje i koronavirus, protože mají z 98 % stejné DNA jako člověk. Proto jsou citliví na nemoce, které postihují lidi. Šimpanz učenlivý je moc hezké zvíře.
článek napsala: Kája, 8.6.2021
Žirafa Rothschildova
Žirafa Rothschildova je ohrožená. Někteří říkají, že jich je ve volné přírodě několika stovek jedinců a jiní, že je ve volné přírodě několik tisíc jedinců. Žirafu ohrožuje její lovení a ztráta přirozeného území. V Keni a Ugandě jsou chráněné. V Sudánu jsou už bohužel pravděpodobně vyhynulé. V zajetí jsou chované například v Safari Parku Dvůr Králové. Žirafy Rothschildovy se snadno poznají od jiných žiraf podle zbarvení srsti.
článek napsala: Kája, 1.6.2021
Albatros královský
Albatros královský je zranitelný druh. Albatrosy královské ohrožují různé věci, co plavou ve vodě - různé plasty a ropné skvrny. Tento živočich má ale i různé predátory v přírodě, třeba jako lachtana novozélandského, který je napadá v moři nebo chaluhy subantarktické, které jim kradou vejce.
Toto zvíře je moc hezké a jeho predátoři by se měli stydět za jeho lovení!
článek napsala: Kája, 25.5.2021
Nosorožec tuponosý severní
Nosorožec tuponosý severní je vyhynulý v přírodě. Bylo to způsobeno pytláky, kteří je ve volné přírodě vyhubili. Na světě už jsou jen dvě samice, které žijí v rezervaci v Keni. Samice se jmenují Fatu a Najin. Fatu se narodila 29. června 2000 a Najin se narodila 11.července 1989. Tyto samice jsou majetkem Safari Parku Dvůr Králové.
článek napsala: Kája, 18.5.2021
Pes hyenový
Pes hyenový je ohrožený druh. Pes hyenový nebyl dlouho vůbec chráněn. V této době je přísně chráněn v Africe, kde žije. Ohrožují ho lidé, co ho loví, různé psí nemoci. Nejvíc ho ohrožuje nemoc jménem psinka. Psů hyenových je méně než 1500 jedinců.
Všichni
psi hyenoví jsou krásní. Proto je musíme všichni chránit.
článek napsala: Kája, 11.5.2021
Lev berberský
Lev berberský není ohrožený, ale vyhynulý ve volné přírodě. Takže už se chová jenom v zajetí. Tito lvi jsou vyhynulí ve volné přírodě kvůli lidskému zájmu o jejich hustou hřívu. Poslední lev berberský byl ve volné přírodě spatřen v roce 1925. Na světě se chová v zajetí jen 650 lvů berberských.
Lev berberský je krásné zvíře a musíme ho všichni chránit.
článek napsala: Kája, 4.5.2021
Hrošík liberijský
Hrošík liberijský je ohrožený druh. Vyskytuje se v mokřadech, bažinách, pralesech, ale skoro nikdy nebyl viděn v divoké přírodě. Zprávy o něm byly dlouhodobě považovaný za výmysl. Je ohrožený z důvodu nelegálního kácení pralesů a pytlačení. Tento druh přežil různé překážky. Je to velmi vzácný druh hrocha.
Musíme ho všichni chránit.
článek napsala: Kája, 27.4.2021
Levhart mandžuský
článek napsala: Kája, 20.4.2021
Orangutan bornejský
Orangutan bornejský je kriticky ohrožený. Z jeho jména vyplývá, že žije nejčastěji na ostrově Borneo. Toto zvíře ztrácí své přirozené prostředí z důvodu rozšiřování plantáží olejových palem. Z olejových palem se vyrábí palmový olej, který se používá na výrobu spousty věcí, jako třeba kosmetika, biopaliva, a nebo prací prostředky. Orangutani patří mezi jedny z nejinteligentnějších zvířat na světě. A orangutan bornejský je bohužel blízko vyhynutí.
článek napsala: Kája, 13.4.2021
Gepard štíhlý
Gepard štíhlý je ohrožený druh. Asijští příbuzní geparda štíhlého jsou kriticky ohroženi. V roce 2016 bylo zaznamenáno 7100 gepardů štíhlých. Každým dnem jich mizí víc a víc. Tyto kočkovité šelmy se vyskytují v Africe, Arabském poloostrově, na Blízkém východě a v Indii. Gepard štíhlý je ohrožený, protože lidé především na Arabském poloostrově a v Perském zálivu chtějí jeho kožešinu.
článek napsala: Kája, 6.4.2021
Varan komodský
Varan komodský je zranitelný druh. Varana komodského už v přírodě moc nenajdeme. Je k vidění v mnoha národních parcích třeba jako národní park Komodo v Indonésii. V národním parku Komodo v roce 2014 žilo 2448 varanů komodských. Varana komodského ohrožují výbuchy sopek, zemětřesení, ztráta přirozeného prostředí, požáry a hlavně ubývání kořisti kvůli pytláctví a turismu. Varani komodští jsou hodně často chováni v zoologických zahradách.
článek napsala: Kája, 30.3.2021
Kareta obrovská
Kareta obrovská je ohrožený druh. Když rybáři s velkými rybářskými loděmi chytají ryby, tak hodně často se v sítech objeví tato zvířata. Jejich vajíčka, ze kterých se vylíhnou mláďata, jsou ohrožená různými predátory například mořskými savci a kraby. Svoje vejce klade kareta obrovská do písku, aby je lépe chránila před predátory. Když je kareta obrovská dospělá, jejími nepřáteli je hodně druhů žraloků (hodně často žralok tygří) a člověk.
Pomozte nám chránit tato krásná mořská zvířata.
článek napsala: Kája, 23.3.2021
Slípka takahe
Slípka takahe je ohroženy druh ptáka. V národním parku Kahurangi na severu jižního ostrova bylo v roce 2018 založená druhá divoká populace (zvířata, která žila v zajetí a teď žijí ve volné přírodě). Populace slípky takahe je zhruba tak 300 kusů. Od roku 1898 byla slípka takahe považovaná za vyhynutou ale od roku 1948 byla objevená.
článek napsala: Kája, 16.3.2021
Kakapo soví
Tisíc kakapo sovích kdysi obývalo Nový Zéland. Kakapo soví je kriticky ohrožené zvíře. Na Stewartově ostrově (třetí největší ostrov Nového Zélandu) se v 70.letech 20.století nacházelo přibližně 100-200 jedinců. V roce 2016 se narodilo 47 mláďat kakapo sovích. V roce 2019 se rok 2016 překonal, narodilo se 86 mláďat a 69 z nich stále žije.
článek napsala: Kája, 9.3.2021
Lvíček zlatý
Lvíček zlatý je opice. Lvíček zlatý je ohrožený druh savců. Ve volné přírodě žije už jen 1000 a v zajetí 5000 jedinců. V nějakých knihách se udává jako kriticky ohrožený druh. V 60. letech v minulém století byl ohrožen a situace se moc nelepší. Když ho někdo ohrozí, umí se ochránit svými ostrými zuby a silnými drápy.
článek napsala: Kája, 2.3.2021
Panda červená
Podle IUCN je Panda červená zařazená do ohroženého druhu. Pandě červené hrozí, že vyhyne. Odborníci odhadují, že žije ve volné přírodě 16 000 až 20 000 jedinců pandy červené. Ohrožuje jí ztráta přirozeného prostředí. Občas je lovená pro kožešinu.
článek napsala: Kája, 23.2.2021
Odhady o
počtu pand ve volné přírodě jsou různé, uvádí se čísla od 16-20 000
jedinců. Počet těchto pand ve volné přírodě ale prudce klesá, jen za poslední
tři generace (to je přibližně 18 let) klesl počet pand o 50 % a minimálně
o 50 % má populace klesat i v příštích třech generacích. Jejich početnost
klesá zvláště v Číně, počet pand červených zde za posledních 50 let klesl o
40 %. Panda je ohrožená kvůli tomu, že ztrácí přirozené prostředí, protože
lidé v Číně, ale i v sousedních zemích, stále rozšiřují své území a
kácí lesy. Mnoho pand ročně zemře kvůli odlesňování, které se navíc
zintenzivňuje. Panda se kvůli své převážně bambusové stravě totiž nedokáže
přizpůsobit kulturní krajině. I přes zákaz jsou často loveny kvůli jejich
krásné kožešině. V poslední době byl objeven i problém se psinkou (psí nemoc), kterou
na pandy přenáší zdivočelí psi.
článek napsal: Kryštof, 23.2.2021
Gorila horská
Gorila horská je velice ohrožená. Odborníci odhadují že žije 1000 jedinců ve volné přírodě. Vždy ustoupí nepříteli ale člověku nikoli. Od roku 2018 IUCN Gorilu horskou zařadilo do ohrožených, před tím byla kriticky ohrožená.
článek napsala: Kája, 16.2.2021
Tygr ussurijský
Ve volné přírodě žije kolem 2700 až 3200 tygrů ussurijských. Před sto lety jich bylo kolem 100 000. Za hlavní důvod vymírání druhu považují ochránci přírody pytláctví a stále rozšiřující se výstavbu měst. Podle seznamu IUCN je tygr ussurijský ohrožený druh.
článek napsal: Kryštof, 9.2.2021
Panda velká
Dobrá zpráva: počet, pand velkých na světě konečně stoupl! Obrat k lepšímu je výsledkem práce IUCN a Číny, která dohlíží na to, aby se pro pandy zachovaly bambusové lesy.
článek napsala: Kája, 2.2.2021
.